Skip to content
Pokaż menu

31 lat Teatrów Ulicznych w Polsce

Przedstawiamy szczegółowy program imprezy „ 31 lat Teatrów Ulicznych w Polsce ”, której pomysłodawcą i organizatorem jest Agencja Solo. Projekt został dofinansowany z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest to wyraz uznania dla imprezy, która wspiera współczesne trendy w teatrze i tańcu. Podczas tegorocznego Festiwalu będziemy mieli okazję podziwiać występy artystów m.in. z Hiszpanii, Kraju Basków oraz Polski.

 


PROGRAM :

 " MIGRAR " - trzydniowe warsztaty improwizacji teatralnej, prowadzone przez Cia. Kamchàtka. Warsztaty są bezpłatne. Ilość  miejsce: grupa do 30 osób (doświadczenie artystyczne nie jest wymagane)

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze, ul.Długa 1

Termin:

30-31.07 - godz. 10.00 - 16.00 (z przerwą)

01.08 - godz. 09.00 - 13.00

godz. 18.00 - powarsztatowa prezentacja spektaklu KAMCHATKA, z udziałem uczstników warsztatów i aktorów. CIA.Kamchatka

 "Migrar", to trzy dni pełnego zanurzenia i wymiany pomiędzy członkami zespołu a uczestnikami, w celu gruntownego zbadania rzeczywistości, która nas otacza - z całą jej złożonością, okrucieństwem i pięknem, a wszystko to za pomocą technik teatralnych i  zabaw. To nie tyle warsztat teatralny, ale raczej podróż, w którą zespół zabiera wszystkich tych, którzy chcą poznać miasto, do którego przyjechali albo z którego nigdy nie wyjeżdżali. Poruszają tematykę imigracyjną, zachęcając do innego spojrzenia, wyzbycia się uprzedzeń.

WAŻNE!  Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy ( do pobrania na dole strony) i odesłać na adres:aglownia@agencjasolo.pl. Dodatkowe informacje pod nr. tel. 697 56-58-40

 

01.08.2013r. ( czwartek )

INAUGURACJA FESTIWALU

godz. 16.00

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze

Prowadzenie:  Jerzy ZOŃ

Wykład: " Teatr Uliczny w Polsce".

Jerzy Zoń - reżyser, aktor, inscenizator, dyrektor artystyczny Teatru KTO w Krakowie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, założytciel i dyrektor Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie od 26 lat. Reżyser spektakli plenerowych Parada Ponurych, Apokryf, Wieża Babel, Zapach Czasu, Kantata, Mazepa, Parada Wodna, Quixotage, Ślepcy. Reżyser spektakli scenicznych: Paradis, Lustro, Gmach, Przedstawienie pożegnalne, Do Góry Nogami, Po czym poznać łyżkę stołową z bliska, Kroki Komandora, Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać, Ostatnia Godzina. Uhonorowany nagrodą Buławy Hetmańskiej na XVII Zamojskim Lecie Teatralnym w Zamościu. Odznaczenia - Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury oraz Honoris Gratia.

 

Godz. 17.00

A3 TEATR

spektakl " ZMYSŁY"

parada ulicami: 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:

Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń żonglująca słoniem - są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, wirujących Uszu, Nosa i Dłoni. Aktorzy wpisują się w przestrzenie obiektu, nawiązują kontakt z widzem, intrygują przechodnia, wciągają go w interakcje. Spektakl jest mobilny, przemieszcza się przy zachowaniu wewnętrznej struktury kabaretowych zapowiedzi i popisów solo.

Koncept, scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Dariusz Skibiński / Scenografia: Agnieszka Gierach / Muzyka: Jacek Hałas / Producent: Agata Rychcik - Skibiński.

 

godz. 18.00

KAMCHATKA - powarsztatowa prezentacja spektaklu z udziałem uczstników warsztatów i aktorów CIA. Kamchatka.

miejsce: Jelenia Góra, Pl.Ratuszowy, ul.Długa.

 

godz. 19.00

TEATR SNÓW

spektakl " POKÓJ "

miejsce: Jelenia Góra,  Pl. Ratuszowy.

Opis spektaklu:

Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł. Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa ? Gdy śpi to czy śni sen we śnie? Czy my widzowie jesteśmy z jego snu ? Czy będziemy gdy śnić przestanie ? Może to on utrzymuje nas przy życiu? Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji? Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr ? Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski / Muzyka: collage

 

godz. 20.45

TEATR BIURO PODRÓŻY

spektakl " CARMEN FUNEBRE "

miejsce: Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:

Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie.

Reżyseria: Paweł Szkotak

 

02.08.2013r. ( piątek )

Godz. 15.00

FACTORIA CIRCULAR (Hiszpania)

spektakl „ RODAFONIO”

Parada ulicami: Pocztowa, 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:

Rodafonio, to  wielka widowiskowa 4 m  mobilna maszyna w kształcie koła , w środku której znajdują się  muzycy grający na instrumentach  jazz- rock- worldmusic. Członkami zespołu są kolumbijscy muzycy i  hiszpańscy aktorzy: gitara - Alejandro Gallów, saxofon i klarnet - Eduar Bedoya, perkusja - Sebastián Cabra, członkowie zespołu -  Eduardo Varela i   Jaime Moscoso.

 

Godz. 16.00

Prowadzenie: Jordi Bertran

Wykład: „ Historia Teatrów Ulicznych w Hiszpanii ”.

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze

Jordi Bertran w latach 1985-2009  był menadżerem kultury w mieście Tarragona, a w  2001-2005 dyrektorem i członkiem komisji artystycznej Festiwalu Kultury Śródziemnomorskiej w Manresie. Odpowiadał za stronę artystyczną Festivalu Internacional de Música Popular and Tradicional w Vilanova i la Geltrú  w Barcelonie, najstarszego festiwalu world music w Hiszpanii , który trwa niezmiennie od 1981r. Obecnie jest dyrektorem wykonawczym  Fundacji Śródziemnomorskiej FIRA

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze

 

Godz. 16.00

ERTZA (Kraj Basków)

urban dance show: „4 X 4 „

miejsce: Pl.Ratuszowy

Przedstawienie taneczne mieszające się  z humorem i szaloną techniką ruchową.Tancerze przeprowadzają  między sobą bitwy taneczne, łącząc zarazem różne style, tworzące niesamowitą energię. W 2013r. otrzymali nagrodę, dla najlepszego  baskijskieigo show tanecznego " UMORE AZOKA 2013".

Choreografia: Asier Zabaleta / Tancerze: Chimid Badmaev, Pedro Alfonso Vilas, Sergio Nguema, Thiago Luiz Almeida.

 

godz. 16.30

TUTATIS (Hiszpania)

spektakl: „ Caballos de Menorca ”

Parada ulicami : 1 Maja (Jelonek), Konopnickiej, Pl. Ratuszowy

Opis spektaklu:

Spektakl jest przedstawieniem unikalnym, wywierającym na widzach ogromne wrażenie. Aktorzy poprzez znakomitą plastyczną charakteryzację, naśladują zachowania dzikich koni, ukazując tym samym   ich niezależność, wolność i porywczą  naturę.

Pomysł i koncepcja: Luís Rovira Yagüez / Reżyseria i choreografia Luís Rovira Yagüez / Kierownik produkcji : Raúl Cáceres Nino / Kompozytor : Beto Bedoya

Projekt plastyczny: Ramón de las Heras y César Álvarez

 

godz.17.30

CIA. Kamchatka

spektakl: KAMCHATKA

Miejsce: ul.Długa, Pl.Ratuszowy, ul.Krótka, ul.Konopnickiej

Opis spektaklu:

KAMCHATKA  jest formą improwizowanego przedstawienia plenerowego, które powstaje w przestrzeni miejskiej na oczach mieszkańców. Tajemniczy podróżnicy są jak sen. Nie wiadomo skąd  przyszli, co tu robią, kim są i czego chcą,. Poruszają się razem, jak jedna całość, każdy ze swoją walizką , starym zdjęciem i prezentem…..

W marcu 2007 r. ma miejsce premiera spektaklu Kamchàtka, który odnosi sukces podczas festiwalu Fira Tàrrega. W konsekwencji przedstawienie zostało wystawione ponad 240 razy w 18 krajach.

Koncepcja, reżyser, dyrektor artystyczny: Adrian Schvarzstein

Aktorzy: Prisca Villa, Maïka Eggericx, Giyora Shochat, Eduardo Rodilla Rosiano, Judit Ortiz Parra, Louis Ferrer Gonzalez-Solis, Andrea Lorenzetti, Cristina Aguirre Pérez.

 

Godz. 18.00

ERTZA (Kraj Basków)

urban dance show: „4 X 4”

miejsce: Pl. Ratuszowy

opis : jak wyżej

 

Godz. 19.00

FACTORIA CIRCULAR (Hiszpania)

Spektakl „ RODAFONIO ”

Parada ulicami: Pocztowa, 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

opis: jak wyżej

 

godz. 20.00

TUTATIS (Hiszpania)

Spektakl: „Caballos de Menorca”

Parada ulicami : 1 Maja (Jelonek), Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

opis: jak wyżej

 

WYSTAWA FOTOGRAFII:

 W dniach 07.07- 02.08 w różnych punktach miasta ( w witrynach sklepowych, punktach usługowych), będą wyeksponowane zdjęcia, dotyczące historii Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus