Skip to content
Pokaż menu

Romek i Julcia na zakończenie warsztatów teatralnych w ten weekend

Od kilku miesięcy młodzież z Jeleniej Góry i Turnova bierze udział w warsztatach teatralnych pod tytułem „Romuś i Julcia, czyli miłość na pograniczu polsko-czeskim”. Tematem warsztatów są dzieje dwojga kochanków z Werony opisane przez Wiliama Szekspira.

 
 
Czy tragiczne losy najsłynniejszej w dziejach pary poruszają jeszcze pokolenie facebooka? Czy posługujący się na co dzień esemesami nastolatkowie potrafią jeszcze opisywać uczucia słowami tak, jak to robił Szekspir w sonetach? Czy internetowe „lajki” można zastąpić gestem, ruchem, mimiką?
Podczas zajęć, każdy z uczestników posługiwał się swoim ojczystym językiem, gdyż nasza Julia jest Czeszką. Czy dwa choć niezwykle bliskie, ale przecież odrębne języki, pozwolą wyrazić potęgę miłości i przezwyciężą różnice i uprzedzenia?
Projekt „Romuś i Julcia, czyli historia polsko-czeskiej miłości współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz środków budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Nysa jest realizowany przez Zdrojowy Teatr Animacji i Miasto Turnov. W jego ramach jeleniogórscy aktorzy przygotowali lekcje teatralne dla dzieci w Turnowie, zorganizowano wystawę lalek teatralnych, których twórcą jest jeden z uczestników warsztatów – Štepan Tuček, niezwykle utalentowany pasjonat teatru lalek, zdobywający już nagrody na lalkarskich festiwalach. Przede wszystkim jednak odbywały się zajęcia warsztatowe zakończone siedmiodniowym pobytem w Rovensku pod Troskami. Efektem pracy polskich i czeskich miłośników teatru są pokazy warsztatowe 16 sierpnia o godz. 15.00 w Pałacu w Bukowcu oraz 17 sierpnia o godz. 16.00 w Pałacu Staniszów.
 
fot. ZTA
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus