Skip to content
Pokaż menu

Teatr Karawana rozpoczął jubileusz MDK Muflon

Aktorzy Teatru Karawana rozpoczęli oficjalne obchody 35-lecia Miejskiego Domu Kultury Muflon. Zaprezentowali spektakl na podstawie jednoaktówki „Na pełnym morzu” Sławomira Mrożka.

 

Historia opowiada o grupie rozbitków, którzy pozbawieni środków do życia postanawiają zjeść jednego z współtowarzyszy niedoli. Gdzieś na tratwie, na jakimś morzu podróżują Gruby, Średni i Mały. Bohaterowie zastanawiają się jak zaspokoić głód. Absurdalna argumentacja pojawiająca się w dialogach buduje napięcie. Ktoś musi okazać się słabszy, gorszy, a co za tym idzie musi dać się pożreć.

- Teatr KARAWANA  jest  teatrem osób uzależnionych i powstał w roku 2009 przy Miejskim Domu Kultury „Muflon” w Jeleniej Górze. Do jego założenia przyczynili się ludzie spotykający się do tej poryw obrębie jednej grupy terapeutycznej. Miała to być nowa jakość spotkań, aktywności i samorealizacji. Uzależnienie nakłada na nas sporo ograniczeń, unikamy kontaktu z alkoholem i związanymi  z nim miejscami, sytuacjami, ludźmi. Teatr to nasza wolna enklawa, bezpieczne miejsce, ostoja. To także sposób na zaakceptowanie tożsamości alkoholika, wyjście z cienia, nieuleganie pejoratywnemu społecznemu klasyfikowaniu ludzi takich jak my- tak o teatrze mówi Tadeusz Rybicki, założyciel i kierownik artystyczny.

Ale to nie dlatego warto oglądać przygotowywane przez nich sztuki. Patrząc na ich starania nikt nie widzi w nich alkoholików, tylko ludzi którzy mają coś istotnego do powiedzenia. A teatr jest najlepszym medium.

zdjęcia: Bartek Kortas, mestra

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus