Skip to content
Pokaż menu

Urodziny Ducha Gór - huczna zabawa w Karpaczu

W ubiegłą sobotę w Parku przy Muzeum "Karkonoskie Tajemnice" w Karpaczu hucznie fetowano Urodziny Ducha Gór. Przed południem kolorowa Parada Ducha Gór przeszła przez centrum Karpacza, zapraszając turystów i mieszkańców kurortu do wspólnego świętowania. Koncerty, pokazy, spotkania i rozmowy trwały do późnej nocy.

Urodziny Ducha Gór w Karpaczu świętowano po raz pierwszy, lecz Ryszard Rzepczyński, wiceburmistrz Karpacza, zapowiedział, że z całą pewnością nie ostatni.

- Bardzo cieszymy się z tej imprezy. Do Karpacza przyjechały zespoły dziecięce z Poznania i Wybrzeża, a także wspaniali wykonawcy, których usłyszymy na wieczornych koncertach. Dziś już mogę powiedzieć, że będziemy pracować nad tym, by za rok Urodziny Ducha Gór były obchodzone przez cały tydzień, w różnych miejscach Kotliny Jeleniogórskiej - mówił wiceburmistrz.

Jego słowa potwierdziła Dorota Goetz, szefowa Stowarzyszenia LGD Partnerstwo Ducha Gór, które współorganizowało święto Ducha Gór.

- Urodziny Ducha Gór są dla nas przede wszystkim wspaniałą okazją do promowania naszych lokalnych produktów, rzemiosła i kulinariów. Chcemy, by turyści nie musieli kupować tandety oraz mogli poznawać nasz region i ludzi, którzy tu mieszkają, także naszych twórców. Dlatego zależy nam na tym, by w przyszłości Urodziny Ducha Gór miały jeszcze bogatszą formułę, a wydarzenia odbywały się w różnych miejscach Kotliny, które turyści będą mieli okazję odkryć - podkreśliła Dorota Goetz.

Na promocji rodzimych twórców i tego, co u nas najlepsze, zależało inicjatorom i pomysłodawcom zorganizowania w Karpaczu Urodzin Ducha Gór – muzeum Karkonoskie Tajemnice.

- Pomysł zrodził się niedawno i mieliśmy naprawdę mało czasu, by wszystko przygotować. Tym bardziej cieszymy się, że wszystko się udało. Duchowi Gór życzenia postanowili złożyć wspaniali twórcy z naszego regionu, jak Darek Miliński i artyści z grupy Pławna 9, aktorzy Teatru Lalek, Walończycy ze Szklarskiej Poręby czy grupa Cyrkland. Na Urodziny Ducha Gór udało nam się zaprosić wspaniałych gości, np. Magdę Górecką, zespoły Beezee, Fama, Jazz Riders, Scoffers czy trio Jacka Kuleszy – mówiła Katarzyna Paczyńska, współwłaścicielka Karkonoskich Tajemnic.

Urodziny Ducha Gór były okazją do zaprezentowania się szerszej publiczności zespołowi Mafi Furach z Karpacza, którego energetyczna muzyka bardzo spodobała się publiczności. Trio z Karpacza ma już swój utwór na liście przebojów "Muzycznego Radia", grupa pracuje nad pierwszą płytą. Kto ich słyszał w Karpaczu, nie ma wątpliwości: Mafi Furach zrobią karierę.

Opiekę artystyczną nad imprezą sprawował Rafał Staniszewski, znany z organizacji cenionych Art Pikników w Poznaniu i w Szczecinku. Staniszewski zadbał o wspaniałą oprawę artystyczną Urodzin Ducha Gór i zaskoczył wszystkich ilością atrakcji. Jak mu się udało ściągnąć do Karpacza tylu znakomitych artystów?

- Przejechałem kilka tysięcy kilometrów na motocyklu, by zorganizować wszystko, jak trzeba - mówił skromnie wyraźnie zmęczony Rafał Staniszewski.

Udało mu się zorganizować w Karpaczu imprezę dla dorosłych i dzieci, która oszołomiła wszystkich artystycznym smakiem. Dzięki współpracy z Dariuszem Milińskim i artystami zaprzyjaźnionymi z tym znanym i cenionym malarzem, tandety w Karpaczu nie było. Rzeźba, malarstwo, wysublimowana muzyka, wspaniałe rękodzieło, dobra zabawa ze znakomitymi artystami - takie były pierwsze Urodziny Ducha Gór w Karpaczu.

- Właśnie to jest w życiu najfajniejsze: że sztuka łączy bardzo różnych ludzi. Cieszę się, że mogłem współpracować z młodymi artystami, bo oni mają mnóstwo świetnych pomysłów. Teatr Lalek, grupa Pławna 9, to projekty, które chcemy pokazać ludziom. Karkonosze zawsze słynęły z tego, że mieszkali tu znakomici artyści i teraz też przecież tak jest - przypominał Dariusz Miliński, którego obrazy zachwyciły gości odwiedzających Karkonoskie Tajemnice.

Furorę wśród gości Urodzin zrobił performance dwóch rzeźbiarzy ze Szklarskiej Poręby, Grzegorza Pawłowskiego i Macieja Wokana. Artyści przy użyciu dość nietypowego narzędzi, tj. pił spalinowych, przez cały dzień pracowali nad dwiema rzeźbami przedstawiającymi wizerunek Ducha Gór.

- Te rzeźby są prezentem od nas dla Ducha Gór. Mamy nadzieję, że będą mogły zostać w tym parku lub Urząd Miejski w Karpaczu przeznaczy je na cel charytatywny - mówił Grzegorz Pawłowski, który jest również autorem rzeźby stojącej przed Karkonoskimi Tejemnicami.

Turystom bardzo podobały się występy zespołu New Voice z Poznania. Wielkie brawa zebrały również dzieci z grupy Cyrkland. Preformance artystów Pławna 9 i Teatru Lalek widzowie oglądali w skupieniu i zachwycie. Dzieci mogły nauczyć się dekorowania pierników, które powstają w "Słodkiej Chatce", dowiedzieć się wszystkiego o Karkonoskim Parku Narodowym od pracowników Parku i dyrektora KPN-u, Andrzeja Raja.

Duch Gór otrzymał od artystów przybyłych na jego urodziny wiele wspaniałych prezentów, które zostaną przekazane Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy. Wieczorem wszyscy goście tej hucznej imprezy mogli skosztować pysznego tortu przygotowanego specjalnie na Urodziny Ducha Gór. Po koncertach do późna bawiono się na after-party.

Nie sposób opisać wszystkich atrakcji Urodzin Ducha Gór. Jedno jest pewne: trzeba na nich być za rok, bo wokół Karkonoskich Tajemnic skupili się ludzie o ogromnym potencjale intelektualnym i artystycznym, który sprawił, że Urodziny Ducha Gór są jak dotąd najważniejszym i najciekawszym wydarzeniem sezonu w Karpaczu.

Organizatorami Urodzin Ducha Gór byli: Urząd Miasta w Karpaczu, Stowarzyszenie LGD Partnerstwo Ducha Gór oraz muzeum Karkonoskie Tajemnice.

Honorowy Patronat nad imprezą objęli: Burmistrz Karpacza, Bogdan Malinowski oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, Jerzy Pokój.

Sponsorem relacji z Urodzin Ducha Gór był Winterpol.

 

Tekst: Monika Chartmańska

Foto & video: Bartek Kortas, strimeo.tv

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus