Skip to content
Pokaż menu

Cieplice nie stracą statusu uzdrowiska

 -Cieplice nie stracą statusu uzdrowiska- poinformował dzisiaj (30 października) prezydent Marcin Zawiła. Wymagania dotyczące czystości powietrza obejmują kilkanaście wskaźników. W przypadku Cieplic przekroczona została dopuszczalna norma pyłu zawieszonego w powietrzu, a to sprawiło, że status uzdrowiska był zagrożony.

 
- Ministerstwo Zdrowia oczekuje od nas programu naprawczego, jednak wszyscy zdają sobie sprawę, że to wymaga czasu - stwierdził prezydent.
 
Władze miasta podjęły już decyzję o dopłatach do zmiany sposobu ogrzewania mieszkań. Osoba, która zdecyduje się skorzystać z dopłaty, nie będzie miała możliwości powrotu do ogrzewania nieekologicznego.
- Dopłaty funkcjonowały już w przeszłości - przypomniał prezydent - jednak w przypadku zmiany cen gazu i węgla, mieszkańcy ponownie zaczęli ogrzewać lub dogrzewać swoje domy starym sposobem.
Dopłaty do ogrzewania lokali mieszkalnych będzie można uzyskać już od przyszłego roku.
 
W związku z zanieczyszczeniami wszystkie nowe autobusy, które zostały zakupione dla miasta, zostaną skierowane na linie kursujące przez Cieplice. Jak twierdzi prezydent, 30% zanieczyszczeń to spaliny pochodzące z samochodów.
 
Cieplice skorzystają także z programu „KAWKA”. To projekt polegający na wdrażaniu niskoemisyjnego, ekologicznego ogrzewania. W ramach „KAWKI” niektóre z budynków na Osiedlu XX-lecia zostaną przyłączone do ciepłowni ECO.
 
Problem nie dotyczy tylko Cieplic . Zanieczyszczenia docierają do uzdrowiska także z sąsiednich miejscowości.
- Musimy działać w szerszym obszarze - twierdzi posłanka Zofia Czernow - Działania dotyczące likwidacji wysokiej emisji pyłów należy podjąć m.in. w Podgórzynie, Piechowicach i Szklarskiej Porębie. Kompleksowe działanie jest podstawą rozwiązania problemu.
 
W sierpniu posłanka Zofia Czernow założyła Parlamentarny Zespół ds. Uzdrowisk. Do zadań zespołu należy m.in. wspieranie rozwoju obszarów uzdrowiskowych, ich ochrona oraz współpraca z odpowiednimi organizacjami w tym zakresie.
 
foto & video: Bartek Kortas
 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus