Skip to content
Pokaż menu

Co z tym muzeum w Cieplicach?

Muzeum Przyrodnicze niby jest a go nie ma. Wyremontowany Zespół Pocysterski prezentuje się okazale, tylko wnętrza wieją pustką. Nie ma ptaków, do których przez lata zdążyliśmy się przyzwyczaić. Jak długo będziemy musieli czekać na szumnie zapowiadane muzeum z prawdziwego zdarzenia?
 
 
 
W sierpniu zakończyła się realizacja projektu „Zespół Pocysterski w Jeleniej Górze-Cieplicach”. Celem projektu było odrestaurowanie i uatrakcyjnienie jednego z najcenniejszych, zabytków Cieplic. Po zakończeniu realizacji projektu udostępnione zostały wnętrza Zespołu Pocysterskiego tylko w części należącej do Miasta, z odkrytymi freskami. Wnętrza Muzeum Przyrodniczego udostępnione są zwiedzającym po zakupieniu biletu ulgowego. Do końca roku trwało przenoszenie zbiorów z Parku Norweskiego do nowej siedziby. Obecnie pracownicy placówki muszą zagospodarować trzykrotnie większą powierzchnię niż dotychczas.
 
W Zespole Pocysterskim odbywają się wszystkie imprezy cykliczne a także wirtualne muzeum fresków.
 
Zwiedzający mogą zobaczyć, do momentu zbudowania stałych wystaw przyrodniczych:
1. prezentację XVII-wiecznych fresków fundacji opata Bernarda Rosy przedstawiających fragmenty z życia Św. Bernarda z Clairvaux
2. jedyną w swoim rodzaju ekspozycję w sali wystaw wirtualnych, pt. „Wirtualne Muzeum Barokowych Fresków na Dolnym Śląsku”
3. ekspozycje czasowe (przyrodnicze i historyczne)
 
Już w marcu 2014 roku udostępniona zostanie stała wystawa, pt. „Rogi i poroża”. Zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt rogów i poroży kopytnych z całego świata (bawołów, muflonów, antylop, jeleni, łosi i saren). W maju udostępniona zostanie wystawa, pt. „Taki był skarbiec Śląska”. Odtworzony zostanie fragment dawnych ekspozycji, jakie znajdowały się do 1945 roku w Bibliotece Schaffgotschów, czyli w tym właśnie obiekcie. Do budowy wystawy użyte będą oryginalne sprzęty (gabloty, szafy, regały) oraz eksponaty, które zachowały się w zasobach Muzeum Przyrodniczego w Jeleniej Górze.
 
Oficjalnym rozpoczęciem pełnej działalności Muzeum Przyrodniczego będzie otwarta 1 lipca wystawa pt. „Barwny świat ptaków”.Będzie to nowoczesna, największa w Polsce i jedna z większych w Europie ekspozycji ornitologicznych.
 
 
 
 
 
 
 
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus