Skip to content
Pokaż menu

Festiwal Sztuki Włókna w Kowarach rozpoczęty

Już po raz 40. w Kowarach odbywa się Festiwal Sztuki Włókna. Towarzyszy mu Międzynarodowe Sympozjum, podczas którego artyści m. in. z Polski, Czech, Niemiec i Ukrainy, mogą wymieniać swoje doświadczenia oraz uczyć się od siebie nowych technik artystycznych. W Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym „Przedwiośnie” trwają Warsztaty Twórcze, a w Domu Tradycji Miasta Kowary można już obejrzeć wystawę Rafała Werszlera, przedstawiającą historę Festiwalu Sztuki Włókna.

Międzynarodowe Sympozjum Sztuki Włókna „Warsztaty Twórcze – Kowary” są jednym z najważniejszych wydarzeń towarzyszących 14. Międzynarodowemu Triennale Tkaniny w Łodzi. Wystawy, spotkania i warsztaty odbywają się m. in. w Galerii Tkackiej na Jatkach we Wrocławiu, Galerii Cudzysłów w Warszawie czy Domu Carla i Gerharta Hauptmannów w Szklarskiej Porębie. Tematem sympozjum odbywającego się w „Przedwiośniu” są Kowarskie fascynacje.

  • Przez ostatnie 40 lat Kowary były miejscem, które przyciągało najwybitniejszych artystów zajmujących się tkaniną. Bardzo się cieszymy, że nadal chcą oni tutaj wracać i przyjeżdżają na nasze warsztaty – mówiła prof. Ewa Maria Poradowska-Werszler, Generalny Kurator kowarskiego sympozjum i autorka właśnie wydanej monumentalnej monografii poświęconej historii festiwalu pt. „XL lat sztuki włókna w Kowarach. Dolny Śląsk 1974-2013”.

Uczestnicy warsztatów podkreślają rangę odbywającej się w „Przedwiośniu” imprezy.

  • Dzięki tym spotkaniom możemy uczyć się od siebie nowych technik. Ja zajmuję się tkaniną, ale tutaj mogę poznać technikę batiku od artystów, którzy się w niej specjalizują – mówiła Ewa Kamińska z Warszawy.

Kowarski Festiwal Sztuki Włókna to nie tylko warsztaty dla twórców, ale również szereg wystaw dostępnych dla publiczności. W Muzeum Tkactwa w Kamiennej Górze można już oglądać wystawę „U podnóża gór”, będącą owocem 39. warsztatów twórczych, które w ubiegłym roku odbywały się w Kowarach. Niezwykle ciekawy jest wernisaż „XL duży format” Rafała Werszlera, prezentujący 40-letnią historię Festiwalu Sztuki Włókna.

  • Te warsztaty są niezwykle ważnym wydarzeniem nie tylko dla Ośrodka Rehabilitacyjno-Wypoczynkowego „Przedwiośnie”, ale dla Kowar, bo właśnie u nas odbywają się najciekawsze wystawy, które przypominają, że Kowary były przez lata mekką dla najwybitniejszych twórców zajmujących się tkaniną artystyczną. Dla nas to wielkie wyróżnienie. Chcemy te tkackie tradycje eksponować i kultywować – podkreślała Elżbieta Zakrzewska, Dyrektor Szpitala MSW w Jeleniej Górze.

Sympozjum i Festiwal Sztuki Włókna trwają w Kowarach od 9 do 22 września. Patronat Honorowy nad imprezą objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Jerzy Pokój.


Tekst: Monika Chartmańska

Foto & Video: Bartek Kortas, Strimeo.tv

 

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus