Skip to content
Pokaż menu

Jeleniogórska Ścieżka Filmowa już za nami

Dokładnie 11 listopada 1896 roku w Jeleniej Górze odbył się pierwszy seans składający się z pięciu 2-minutowych filmików, przerywanych krótkimi prelekcjami. Od tamtej pory ekipa z projektorem systematycznie powracała z nowym repertuarem, prezentując go w różnych, adaptowanych na potrzeby kina salach. I co dalej?
                Krokiem na przód było pojawienie się w 1909 roku pierwszego stałego kina w Jeleniej Górze, po czym w latach siedemdziesiątych zanotowany został największy rozwój – 7 kin w mieście. A to i tak było za mało bo projekcje odbywały się również w innych miejscach: domy kultury, zakłady pracy czy nawet kościoły. Wyjście do kina było nie lada przeżyciem, bo któż nie pamięta swojego pierwszego spotkania na żywo z wielkim, białym ekranem. Co się więc stało?
                Zmierzch kin jeleniogórskich przyniosły lata dziewięćdziesiąte XX wieku. Pojawienie się magnetowidów czy później odtwarzaczy DVD zapoczątkowało tylko spadek zainteresowania wyjściami do kin. Niedbałość o stany budynków kinowych, doprowadzająca niejednokrotnie do śmierci technicznej miała tu również duże znaczenie. W rezultacie doszło do stanu - 2 kina w mieście i klub filmowy przy JCK. Jeleniogórzanie czekają na „multipleks”.
                Dzięki Jeleniogórskiej Ścieżce Filmowej (9.11.2011r) mieszkańcom przybliżone zostały początki szerzenia kinematografii w Jeleniej Górze. Historia liczy sobie 115 lat, więc jest co wspominać. Wystawa, projekcje pierwszych ruchomych obrazów czy sonda wśród jeleniogórzan na temat kin w mieście, to wszystko to, co czekało na przechadzających się po Jeleniogórskiej Ścieżce Filmowej. Kto jeszcze nie widział materiałów archiwalnych dotyczących jeleniogórskich kin? Dostępne są nadal w Archiwum Państwowym (ul. Podchorążych 2) – wstęp wolny.
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus