Skip to content
Pokaż menu

Kolejne spotkanie uczestników GESZKO

 Dzisiaj (8 stycznia) w Lipianach koło Bolesławca odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony przygotowywali posiłki według zdrowych przepisów przygotowanych przez panie ze Stowarzyszenia Kobiet Aktywnych. Uczestnicy projektu odbyli prawdziwą kulinarną podróż do Wioski Smaków.

 
 ,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.
 
 Dzisiejsze zajęcia odbyły się w siedzibie Koła Gospodyń Wiejskich. Oprócz uczniów z Zespołu Szkół Elektronicznych w Bolesławcu, przyjechali także goście z Niemiec. Uczestnicy od rana zajmowali przygotowaniem posiłków bogatych w składniki odżywcze: sałatek owocowych, ciastek owsianych. Każdy miał także okazję spróbować herbaty z lipy, którą chlubią się Lipiany.
 
 -To jest moje drugie spotkanie w ramach projektu. Lubię przygotowywać posiłki, desery- twierdzi 16-letni Jacek, jeden z polskich uczestników GESZKO.
 
-Chętnych do udziału w tego typu projektach jest bardzo dużo, młodzież chętnie angażuje się w każdą aktywność, która zdecydowanie różni się od tej obowiązkowej, szkolnej- twierdzi Izabela Zdunek-Głowacka, nauczycielka języka niemieckiego w ZSE- Większość młodzieży, a szczególnie chłopcy, nie ma oporów przed porozumieniem się z kolegami zza granicy, są otwarci i chętnie biorą udział w zajęciach kulinarnych i sportowych.
 
Po warsztatach w Wiosce Smaków, uczestnicy udali się na grę terenową „Szlakiem lipowego zagajnika”. Na koniec panie z Koła Gospodyń Wiejskich przedstawiły prezentację na temat wsi Lipiany, zachęcając uczniów do powrotu w te strony.
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus