Skip to content
Pokaż menu

Nie dla "janosikowego"

Dolnośląscy radni mówią „nie” zmianom w „janosikowym”. Pomoc dla Mazowsza oznacza poważne kłopoty finansowe dla 15 województw. Dolny Śląsk będzie najbardziej poszkodowany. Ratując Mazowsze, posłowie zdecydowali, że Dolny Śląsk straci 66 mln zł z subwencji regionalnej. Dzisiaj, w trakcie nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa, radni jednogłośnie podjęli uchwałę, w której stanowczo sprzeciwiają się zmianom w „janosikowym” przegłosowanym przez posłów.

 

Podjęta przez radnych uchwała to protest przeciwko zmniejszeniu subwencji regionalnej dla Dolnego Śląska o 66 mln zł. Dolny Śląsk jednocześnie musi wpłacić do budżetu państwa  aż 268 mln zł „janosikowego”. Teraz stanowisko radnych Sejmiku zostanie przekazane Prezydentowi RP, Premierowi, Członkom Rady Ministrów, Senatorom RP i Posłom.


Dzisiejsza uchwała to kolejny głos sprzeciwu władz Dolnego Śląska dotyczący niekorzystnych zmian w ustawie. W poniedziałek marszałek Rafał Jurkowlaniec spotkał się z dolnośląskimi senatorami, przewodniczącym PO w regionie Jackiem Protasiewiczem oraz  wojewodą Markiem Skorupą. Poinformował ich o skutkach zmiany ustawy o „janosikowym” oraz poprosił o wsparcie. 

Wśród pomysłów na wyjście z tej niekorzystnej dla samorządu sytuacji jest m.in. udzielenie Dolnemu Śląskowi pożyczki w wysokości 66 mln zł, która pozwoliłaby uniknąć przekroczenia wskaźników zadłużenia i korekty planu budżetu na 2014 rok. Województwo nie wyklucza także wniosku do rządu o zrekompensowanie tej kwoty przez budżet państwa. Rozpatrujemy także możliwość zmniejszenia wpłaty naszego „janosikowego” w 2014r. o 66 mln zł i rozłożenie go na raty do spłacenia w latach 2015-2017.

źródło: www.umwd.dolnyslask.pl

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus