Skip to content
Pokaż menu

Orientalna wizyta na jeleniogórskiej uczelni

W ostatnich dniach Karkonoska Państwowa Szkoła Wyższa gościła wykładowczynie z Bozok University w Turcji. Doktorantki Selda Yuzer i Sibel Senturk poprowadziły zajęcia na Wydziale Przyrodniczo-Technicznym dla kierunków: pielęgniarstwo i fizjoterapia.

 

Wizyta trwała od poniedziałku, 18 listopada. Dzisiaj Sibel i Selda wracają do swojego kraju, do pracy na uczelni i na studia doktoranckie, które właśnie realizują.

-Nigdy wcześniej nie byłam w Polsce. Chciałam poznać polską kulturę, osłuchać się z językiem, spróbować polskich potraw- twierdzi Selda Yuzer.

Sibel Senturk zasmakowała w tradycyjnej, polskiej kuchni:

-Uwielbiam pierogi ruskie!- mówi z entuzjazmem- Podobają mi się Karkonosze, a także…niebieskoocy blondyni. W Turcji się takich nie spotyka- uśmiecha się Sibel.

 

Selda Yuzer przedstawiła wykład na temat chorób układu oddechowego u dzieci i osób dorosłych dla studentów III roku pielęgniarstwa oraz zaproponowała wykorzystanie niekonwencjonalnych metod leczenia takich jak m.in.  akupunktura. Z kolei Sibel Şenturk przedstawiła studentom fizjoterapii kompres z imbiru, który jest wykorzystywany jako okład na nerki.  Studenci chętnie zadawali pytania odnośnie przedstawianej tematyki, jak i  zakresu pracy pielęgniarki w Turcji.

Doktorantki miały również okazję zobaczyć jak funkcjonują polskie placówki medyczne, odwiedzając m.in. Wojewódzkie Centrum Szpitalne Kotliny Jeleniogórskiej, Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej ,,Promed” oraz Uzdrowisko Cieplice.

Nie lada atrakcją okazał się wyjazd do Karpacza. Obydwie wykładowczynie lubią góry, więc na długo zapamiętają widok na Śnieżkę. Są przekonane, że przyszłości ponownie odwiedzą Kotlinę Jeleniogórską.

-Jeszcze tu wrócę!- śmieje się Selda.

 

zdjęcia: Marcela Burdzy

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus