Skip to content
Pokaż menu

Otwarcie wystawy prac Charlotte E. Pauly w Jagniątkowie

We wtorek 15.11.2011 r. w Muzeum Miejskim w Jagniątkowie odbył się wernisaż wystawy prac bliskiej przyjaciółki Gerharda Hauptmanna, Charlotte E. Pauly. Ekspozycja została zrealizowana w ramach uroczystości z okazji 149 urodzin noblisty. Wernisaż był częścią cyklu wydarzeń pt. „Gerhard Hauptmann i przyjaciele”.

Otwarcie wystawy uświetniło wystąpienie gościa specjalnego. Dawna przyjaciółka Charlotte Pauly,   Barbara Erdman, ubarwiła wernisaż kilkoma opowieściami i zabawnymi anegdotkami z życia artystki.

Charlotte Pauly urodziła się w 1886 r. w podwrocławskiej wsi Stępin Oleśnicki. Po studiach na kilku kierunkach i uczelniach, postanowiła pozostać wolną artystką. Przez wiele lat podróżowała. Decydującym dla rozwoju jej sztuki był pobyt w Madrycie, gdzie uczył ją malarz Daniel Valquez Diaza. Podczas pobytu na półwyspie Iberyjskim została oczarowana życiem prostych ludzi zamieszkujących te tereny. Spędziła wiele czasu w towarzystwie Cyganów, których uwieczniła na swych pracach. Stało się to okazją dla nazistów do potępienia jej i okrzyknięcia „wynaturzoną” artystką. Charlotte okazywała im głęboką niechęć, głosząc idee tolerancji i wolności. Z tego powodu dostała zakaz wystawiania swoich obrazów.

W latach trzydziestych zamieszkała w Jagniątkowie, gdzie zaprzyjaźniła się z Gerhardem Hauptmannem. Stworzyła cykl akwarel, które były ilustracjami do jego powieści „Wyspa wielkiej matki”. Oprócz malarstwa, sama też zajmowała się pisaniem. Pauly wykonała cykl portretów, na których uwieczniła swojego przyjaciela. Na wystawie mamy okazję obejrzeć między innymi pośmiertny rysunek Hauptmanna.

Prace Charlotte Pauly  to umiarkowany ekspresojnizm, zestawienie jasnych, stonowanych barw. Najczęściej tworzyła pejzaże i portrety. Obrazy te były pewnego rodzaju dziennikiem z jej dalekich podróży.

Wystawę będzie można oglądać do kwietnia przyszłego roku.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus