Skip to content
Pokaż menu

Pokłon Trzech Króli zgromadził tłumy

Tłumy Jeleniogórzan i mieszkańców sąsiednich miejscowości podążyło w święto Trzech Króli w ulicznym orszaku, jaki przeszedł z kościoła Erazma i Pankracego na Plac Ratuszowy. Były przystanki przy których młodzież z Jeleniej Góry i Mysłakowic nawiązywała do ewangelii przedstawiając własną interpretację miłości, wiary, ale też kuszenia, pychy czy złości.

 

Orszak taki jak w Jeleniej Górze przeszedł w blisko stu miastach Polski.Uliczne Jasełka odtwarzane są wysiłkiem miejscowych społeczności, a na ulicy widać było wiele znanych twarzy. W rolę Heroda wcielił się doskonale Grzegorz Jędrasiewicz, który przekonywał mędrców z okna, że on tylko zapewni doczesne uciechy i bogactwo.

Trzej królowie z Europy, Azji i Afryki jechali konno na wierzchowcach użyczonych przez Jerzego Pokoja. Królowie otoczeni przez żołnierzy w historycznych strojach, muzyków z góralskiej kapeli i uczestników parady przeszli przez plac Ratuszowy, plac Kardynała Wyszyńskiego, ulicę Bankową, Konopnickiej, na Plac Ratuszowy, gdzie odbył się pokłon królów przed żywym Dzieciątkiem Jezus. Królowie po kolei wkraczali na scenę gdzie wręczali Józefowi mirrę, kadzidło i złoto.

foto: AP

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus