Skip to content
Pokaż menu

Pomogą wybrać odpowiednią szkołę

Władze Jeleniej Góry postanowiły pomóc młodzieży w odpowiedzialnym i przemyślanym wyborze ścieżki edukacji, a co za tym idzie także kariery. Każdy gimnazjalista otrzyma „Poradnik Gimnazjalisty”. Oprócz tego będzie mógł skorzystać z pomocy doradcy edukacyjno-zawodowego i specjalnie przygotowanej strony internetowej.

 

Spotkania z młodzieżą mają odbywać się w różnych szkołach ponadgimnazjalnych. Ma to być okazją do poznania szkoły od wewnątrz, jej oferty edukacyjnej a także zaplecza. Na pierwszy ogień poszła popularna Handlówka.

- Niezwykle ważne jest aby uczeń wybierając szkołę wiedział co ona mu oferuje. Nie powinien podejmować tej decyzji w ciemno. Staramy się sukcesywnie poszerzać naszą ofertę edukacyjną. Stawiamy na kursy uzupełniające. Chcemy aby absolwent naszej szkoły był jak najlepiej przygotowany do podjęcia pracy. – powiedziała Danuta Pawłowicz, dyrektor Zespołu Szkół Licealnych i Zawodowych nr 2.

W spotkaniu uczestniczyli: prezydent Marcin Zawiła, Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Paweł Domagała, jego zastępca Barbara Latosińska, dyrektorzy jeleniogórskich gimnazjów, uczniowie, rodzice i brokerzy edukacyjni.

Każdy gimnazjalista otrzyma poradnik. Znajdują się w nim zadania, dzięki którym uczeń pozna swoje mocne i słabe strony i predyspozycje. Szczegółowo wyjaśniony jest system kształcenia zawodowego. W trzeciej części przedstawione są oferty wszystkich szkół ponadgimnazjalnych w naszym mieście.

- Przeprowadziliśmy ankiety i okazało się, że jest bardzo duże zainteresowanie kształceniem zawodowym. W szkołach zawodowych można zrobić dodatkowe kursy, które uzupełnią wykształcenie. Przykładem może być klasa fryzjerska, w której uczniowie zgłębiają tajniki także wizażu i stylizacji paznokci- poniformowała Barbara Latosińska, zastępca naczelnika Wydziału Edukacji i Sportu.

Prezydent Zawiła zabiegał, aby powstał kompleksowy portal edukacyjny. Znalazły się w nim najważniejsze informacje dotyczące placówek edukacyjnych, ich oferty a także wymagane dokumenty do przyjęcia. Ze strony edukacja.jgora.pl można ściągnąć także darmową aplikację przedstawiającą wszystkie kierunki studiów.

- Dzięki takim spotkaniom i narzędziom uczniowie mają ułatwiony wybór drogi kształcenia. Najważniejsze jest, aby ten wybór był trafiony i dziecko zdobywało upragniony zawód i było zadowolone. To jest miarą sukcesu.- tak spotkanie w Handlówce skwitowała pedagog  z gimnazjum nr 5 w Sobieszowie Karolina Jankowska.

Nieocenioną pomocą są doradcy edukacyjno-zawodowi. Skorzystać z ich pomocy mogą nie tylko uczniowie, ale także rodzice, którzy chcieliby pomóc swojemu dziecku w wyborze odpowiedniej szkoły. Spotkania mogą odbywać się indywidualnie lub grupowo. W Jeleniej Górze jest dwóch brokerów edukacyjnych, którzy maja swoje gabinety w CKU i Mechaniku.

- Każdy człowiek ma uzdolnienia, niestety często nie zdaje sobie z tego sprawy lub nie umie ich w pełni wykorzystać. Naszym zadaniem, jako doradców edukacyjnych, jest wskazanie potencjału, który drzemie w młodych ludziach i wypracowaniu najlepszej ścieżki edukacyjnej. – powiedział Janusz Żukowski.

Najbiższe spotkanie z doradcą edukacyjno-zawodowym odbędzie się 18 XII w Gimnazjum nr 4 w Jeleniej Górze.

 

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus