Skip to content
Pokaż menu

Prezydent Komorowski w Jeleniej Górze

Dzisiaj (28 października) w Filharmonii Dolnośląskiej odbyło się spotkanie z udziałem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Seminarium dotyczyło m.in. podziału środków unijnych w regionie i budżetu UE na lata 2014-2020.Na początku spotkanie wszyscy obecni uczcili minutą ciszy zmarłego nad ranem premiera Tadeusza Mazowieckiego.
 
Konferencja odbyła się pod hasłem „Dzięki funduszom unijnym- dolnośląskie w górę!”. W spotkaniu, obok Bronisława Komorowskiego, wzięli udział m.in. parlamentarzyści, europosłowie, Wojewoda Dolnośląski Marek Skorupa, Zarząd Województwa Dolnośląskiego wraz z marszałkiem Rafałem Jurkowlańcem i przedstawiciele Sejmiku Województwa Dolnośląskiego.
 
Podczas konferencji podsumowano finansowe perspektywy unijne 2007-2013.
-Mamy dobry pomysł na nasz kraj i na poszczególne województwa, a także możliwości finansowe- rozpoczął swoje wystąpienie Marszałek Województwa Dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec- Kiedy wchodziliśmy w perspektywę finansową budżet Dolnego Śląska wynosił 700 mln zł. Teraz, między jedną a drugą perspektywą przekroczy kwotę 2 mld zł.
Marszałek mówił o zrealizowanych zadaniach na terenie województwa. Wspomniał m.in. o budowie mostów, dofinansowaniu południowej obwodnicy Jeleniej Góry i transporcie miejskim. Pieniądze w przyszłych latach mają wspomóc m.in. aktywizację zawodową, rozwój infrastruktury i remonty istniejących dróg. Marszałek mówił także o przeznaczeniu środków na kolej: remonty dworców i szybki transport być może niedługo staną się faktem.
 
Prezydent Bronisław Komorowski podkreślał znaczenie Unii Europejskiej w rozwoju kraju:
-Tendencja rozwojowa Dolnego Śląska jest niezwykle widoczna- mówił- Trudno jest mądrze wydać pieniądze na inwestycje. Musimy z nich korzystać, bo być może uzyskane środki będą ostatnimi na tak dużą skalę. Liczymy na to, że nasz kraj rozwinie się do tego stopnia, by móc pomagać innym.
Prezydent zwrócił uwagę na znaczenie polityki prorodzinnej, na którą również mają zostać przeznaczone środki unijne.
-Tę kwestię należy postrzegać jako element strategii ogólnonarodowej- stwierdził- Dzisiaj jest ostatni moment na uchwycenie i odpowiednie przeciwdziałanie niżowi demograficznemu.
Bronisław Komorowski docenił prezentację i rozwój Dolnego Śląska. Prezydent zapowiedział nawet przed konferencją, że ferie spędzi na nartach w Karkonoszach.
 

Bronisław Komorowski rozpoczął poniedziałkową wizytę od spotkania z władzami Brzegu Dolnego. Konferencja w Jeleniej Górze była ostatnim punktem dnia. Jutro prezydent odwiedzi Duszniki Zdrój, Polanicę Zdrój i Dzierżoniów.  

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus