Skip to content
Pokaż menu

Robert Kwiatkowski zbierał podpisy w Jeleniej Górze

W piątek (14. marca) Robert Kwiatkowski w towarzystwie lokalnych działaczy i sympatyków koalicji Europa Plus Twój Ruch zbierali na jeleniogórskim Rynku podpisy udzielające poparcie listy kandydatów do Europarlamentu.

- Zbieranie podpisów idzie zaskakująco dobrze i ludzie garną się z entuzjazmem, o czym przekonałem się w piątek na jeleniogórskim Rynku. - powiedział Robert Kwiatkowski - kandydat do Europarlamentu.

W dolnośląskim programie Roberta Kwiatkowskiego znalazły się również propozycje dla naszego regionu:

Jeleniogórskie bazuje na bogatych tradycjach subregionu, ponieważ łączy aspiracje centrum turystycznego i wypoczynkowego. Tutaj szczególnie potrzebne są działania związane z poprawą dostępności transportowej i podjęciem działań w celu dalszego rozwoju sektora turystyki.

Walor turystyczny subregionu jeleniogórskiego jest niezaprzeczalny, ale wydaje się, że niedoceniony. W połączeniu z tym, że jest to region słabo rozwinięty przemysłowo oraz nie skupił się tam kapitał zagraniczny lokujący swoje przedsiębiorstwa produkcyjne raczej w Wałbrzychu i Świdnicy oraz centra biznesowe we Wrocławiu, należy tu położyć akcent na rozwój sektora turystycznego.

     
Propozycje dla rozwoju turystyki w subregionie.


-    wykorzystanie potencjału istnienia pałaców w Kotlinie Jeleniogórskiej – Kotlina Jeleniogórska to drugie (po Dolinie Loary we Francji) najbardziej zagęszczone od pałaców terytorium w Europie. Większość jest niestety w ruinie, ale są przykłady obiektów znakomicie odrestaurowanych, gdzie gospodarze dynamicznie rozkręcają biznes hotelarski i gastronomiczny. Państwo i samorządy, w oparciu między innymi o środki z UE, powinny wesprzeć ten kierunek działań. To może być prawdziwy „hit” i specjalizacja regionu. Należy promować szlak turystyczny Doliny Pałaców i Ogrodów.


-    wykorzystanie potencjału do uprawiania sportów zimowych - przykład idzie zza niedalekiej czeskiej granicy, gdzie przy podobnych warunkach jak w Polsce (wszak to ten sam łańcuch górski – Karkonosze, Góry Izerskie) infrastruktura do uprawiania sportów zimowych jest dramatycznie lepsza. Czeskie ośrodki takie jak Splenderuv Mlyn, Harrachov, Rokytnice, Petz, Janskie Lazne z nowoczesnymi kolejkami, długimi trasami zjazdowymi (w tym FIS-owskimi), wspólnymi ofertami (skiareal) zbliżają się standardem do Alp. Zresztą Polacy masowo odwiedzają czeskie ośrodki mijając jedynie polskie, takie jak Szklarska Poręba. Należy zatem rozważyć wsparcie dla prywatnych inwestorów lub wręcz zainwestować publiczne środki (np. we Włoszech inwestorami są gminy lub związki komunalne). W Polsce te relacje są zupełnie „odspołecznione”. Należy też wprowadzić przepisy prawne, które narzucą  konieczność bardziej zorganizowanej współpracy pomiędzy poszczególnymi prywatnymi inwestorami, jak również samorządami lokalnymi. Muszą powstać tzw. skiareały, gdzie na stosunkowo dużym obszarze będzie można jeździć na jednym karnecie (Karkonoski Skipas).


-    wyspecjalizowana turystyka – należy podjąć skoordynowane działania służące stworzeniu warunków do uprawiania takich sportów jak:
- turystyka rowerowa (ścieżki i trasy rowerowe),
- wspinaczka,
- nordic walking,
- narciarstwo biegowe (promocja Jakuszyc).


-    turystyka górska – w Karkonoszach istnieje gęsta sieć szlaków górskich. W celu utrzymania popularności pieszej turystyki górskiej w tym regionie należy podjąć się rewitalizacji istniejących szlaków turystycznych, w tym także szczególnie atrakcyjnych pod względem krajoznawczym i widokowym linii kolejowych oraz tworzenie nowych tras turystycznych w oparciu o inwentaryzację krajoznawczą.   


-    informacja turystyczna – w tym obszarze konieczne są inwestycje w system jednolitej, zestandaryzowanej informacji turystycznej, również dot. parkingów, bazy hotelowej, gastronomicznej uwzględniającego standardy udostępniania informacji osobom niepełnosprawnym.


-    promocja - samorząd terytorialny, również na szczeblu wojewódzkim, musi wziąć na siebie ciężar promocji regionu. Dotyczy to zarówno kampanii w kraju, jak i za granicą.  

 


Dla wykorzystania potencjału turystycznego subregionu jeleniogórskiego konieczne jest wygodne i szybkie skomunikowanie Kotliny Jeleniogórskiej z Wrocławiem oraz z Czechami w kierunku Pragi i Niemcami do Berlina. Jeżeli obszar ten ma wykorzystywać swój ogromny potencjał turystyczny trzeba dać turystom, kuracjuszom szansę bezpiecznego i w miarę wygodnego dotarcia na miejsce. Obecnie Jelenia Góra jest niemal odcięta od świata, ponieważ pomimo, że znajduje się na trasie drogi krajowej nr 3 i 30, to są to drogi o niewystarczającym standardzie, oddalone od autostrady A4. W fatalnym stanie znajduje się linia kolejowa Wrocław – Jelenia Góra (czas przejazdu 127 km to co najmniej 2,5h), zaś dojazd koleją do Legnicy jest możliwy tylko przez Wrocław.W związku z powyższym, konieczne jest podjęcie następujących inwestycji w zakresie rozbudowy infrastruktury drogowej i kolejowej:
-  budowa łączników w ramach powiązania projektowanej drogi ekspresowej S3 (Nowa Sól – Lubin – Legnica – Lubawka) z Aglomeracją Jeleniogórską (standard drogi dwujezdniowej),
-  gruntowna modernizacja linii kolejowej Wrocław – Świdnica – Wałbrzych – Jelenia Góra,
-  połączenie kolejowe z Jeleniej Góry w kierunku Pragi, Zgorzelca i Legnicy.

Lista kandydatów Europy Plus Twój Ruch do Europarlamentu:
1. Robert Kwiatkowski - były szef TVP, członek zarządu Europy Plus, Twojego Ruchu.
2. Anna Kubica - prawniczka z Wrocławia, członkini zarządu Twojego Ruchu
3. Bogdan Nowak - artysta, przedsiębiorca i samorządowiec z Bolesławca, twórca bolesławieckiej "Gliniady" - Parady z Miłości do Gliny.
4. Judyta Górniak - prawniczka ze Świebodzic,
5. Artur Widłak – ekonomista i samorządowiec z Kędzierzyna-Koźle,
6. Agata Nowacka – specjalistka ds. marketingu i PR od 10 lat mieszkająca w Brukseli,
7. Sławomir Skowroński – radny miejski z Legnicy,
8. Stanisława Zawadzka – pielęgniarka, menadżerka ochrony zdrowia i działaczka związkowa z Nysy,
9. Jacek Tabisz – wrocławski historyk sztuki, filozof i muzyk, prezes Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów
10. Ewa Trybuła-Kiernicka – scenografka i działaczka społeczna z Wrocławia.
 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus