Skip to content
Pokaż menu

SLD stawia na znane osoby

Rada krajowa Sojuszu Lewicy Demokratycznej zdecydowała o kandydaturach w zbliżających się wyborach do europarlamentu. Znaleźli się na niej również mieszkańcy naszego regionu. Z okręgu dolnośląsko-opolskiego startują: Jolanta Piwcewicz, była wójt Podgórzyna, obecnie pracownik szpitala MSW w Cieplicach oraz Wojciech Chadży, przedsiębiorca i jeleniogórski radny.

 

- Zdecydowałem się na start w wyborach do europarlamentu żeby pomóc liście sojuszu. Mój wynik w wyborach do Senatu pokazał, że mam poparcie i chcę zawalczyć o dobry wynik sojuszu w naszym okręgu – wyjaśnił Wojciech Chadży.

 

Na pierwszym miejscu listy w naszym okręgu jest dotychczasowa europosłanka, Lidia Geringer d' Oedenberg

 

Przewodniczący SLD Leszek Miller powiedział podczas prezentacji kandydatów, że w Europie narasta obecnie fala eurosceptycyzmu.

 

- To piękne marzenie europejskie, wartości, są dzisiaj zagrożone rosnącym zwątpieniem, kryzysem oraz narastaniem znaczenia sił, które albo w sposób jeszcze zamaskowany, albo wprost i otwarcie mówią o konieczności ograniczenia wspólnoty europejskiej czy wręcz jej zniszczenia – twierdzi L. Miller i mówi, że według niego zjawisko to ma miejsce również w Polsce.To jego zdaniem stawia przed kandydatami szczególne wyzwanie.

 

Większość miejsc na listach wyborczych koalicji SLD-UP zajęli działacze obu partii. Są obecni posłowie SLD, byli parlamentarzyści, byli ministrowie oraz kandydaci zaliczani do grona celebrytów: prawniczka, gwiazda telewizyjna i szefowa Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy Weronika Marczuk oraz sportowcy: piłkarz Maciej Żurawski, siatkarz Michał Bąkiewicz i lekkoatletka Anna Jesień.

 

Sojusz proponował też miejsce w okręgu mazowieckim Natalii Siwiec, znanej z tego, że jest znana, ale ta odmówiła. W jej miejsce kandydatką została gwiazda filmów dla dorosłych, Katarzyna Tyszka.

 

Sojusz w majowych wyborach wystawi blisko 50 proc. kobiet, które otrzymały 5 spośród 13 jedynek na listach wyborczych.

 

O Warszawę powalczy europoseł i były szef SLD Wojciech Olejniczak.

 

W okręgu mazowieckim jedynką jest była minister pracy w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, związana niegdyś z Samoobroną Anna Kalata.

 

Liderką listy łódzkiej jest Weronika Marczuk. W Wielkopolsce lokomotywą wyborczą została b. minister edukacji i posłanka Krystyna Łybacka, która zdecydowała się kandydować, gdy z przyczyn zdrowotnych z walki o mandat zrezygnował były premier Józef Oleksy.

 

Listę Małopolsko- Świętokrzyskrzyską otwiera wiceszefowa SLD, europosłanka Joanna Senyszyn. Na Śląsku pierwszy jest reprezentujący Unię Pracy europoseł Adam Gierek.

 

Listę pomorską otwiera amerykanista prof. Longin Pastusiak, a na liście bydgoskiej jedynkę zajmuje były wiceszef MON, europoseł Janusz Zemke. W Olsztynie startuje poseł Tadeusz Iwiński.

 

Na liście zachodniopomorsko - lubuskiej jedynkę zajmuje były minister transportu, europoseł Bogusław Liberadzki.

 

Przewodniczący Miller Polityk poinformował, że do końca marca w każdym z 13 okręgów wyborczych odbędzie się regionalna inauguracja kampanii wyborczej koalicji SLD-UP. Inauguracja ogólnopolska zaplanowana jest na kwiecień.

 

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus