Skip to content
Pokaż menu

Tajemnicze korytarze pod zbiornikami wodnymi

Tajemniczych miejsc w Jeleniej Górze nie brakuje. Niedawno informowaliśmy Państwa o poniemieckich zbiornikach wodnych. Jeden z kontrowersyjnych poszukiwaczy skarbów z naszego terenu, Mieczysław Bojko, opowiadał o m.in. silnkach do rakiet V2, które znajdowac się miały pod zbiornikiem wodnym na Wzgórzu Kościuszki.

 

 W latach 90. Mieczysławowi Bojko udało się częściowo spenetrować podziemia znajdujące się pod Wzgórzem Kościuszki, a dokładniej pod poniemieckim zbiornikami wody pitnej. Eksplorator opowiada, że posiada nawet dokument, w którym jeden z radzieckich żołnierzy w raporcie do przełożonego, zachwyca się zastosowaną tam przez hitlerowskich inżynierów techniką. Umożliwiła ona budowę podziemnych korytarzy właśnie pod zbiornikami wody.
 
- Mieszczą się one na głębokości koło 30 metrów – opowiada Bojko. – Dokładnie poniżej zbiorników znajduje się duże pomieszczenie, w którym leżą silniki do rakiet V2. Sądzę, że były tam magazynowane, a pochodzą z fabryk w Krzaczynie, Uboczu czy Sieniawce. Oglądałem je.
 
Co ważniejsze jednak dla potwierdzenia istnienia Walter Hoym, jeden z korytarzy prowadzi właśnie w kierunku lotniska. Mieczysław Bojko próbował nim iść, niestety mniej więcej na wysokości ul. Sudeckiej jest on zawalony. O tym, że był budowany co najmniej od 1943r. świadczą dokumenty z obozu Gross Rosen. Można się w nich natknąć na informację, iż wykorzystywano do tego właśnie obozowych więźniów.
 
Ivo Łaborewicz uważa jednak, że więźniowie budowali nie tajemnicze przejście z jednego podziemnego magazynu do drugiego, ale miejskie schrony.
 
Prawdę ustalić dziś jest niezmiernie trudno, być może nie poznamy jej nigdy. Niemniej poszukiwacze z Jeleniej Góry przekonani są, że to oni mają rację. Opowiadają o zeznaniach jednej z Niemek, która została po wojnie w Jeleniej Górze i pracowała w Urzędzie Miejskim. Twierdziła, że w podziemiach ciągnących się od Wzgórza Kościuszki do okolic nieistniejącej już szwalni w Łomnicy, złożone miały być przez hitlerowskie władze miasta depozyty miejskie.
 
 
fot. użyczone

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus