Skip to content
Pokaż menu

"The Polish Irishman" z wizytą w KPSW

We wtorek (12 listopada) w Karkonoskiej Państwowej Szkole Wyższej gościł irlandzki pisarz, Patrick Quigley. Jest autorem książki „The Polish Irishman”. Pisarz opowiadał o swoim zainteresowaniu Polską i o tym, dlaczego postanowił stworzyć książkę właśnie o Polaku.  

 

 Patrick Quigley zainteresował się Polską  w połowie lat dziewiędziesiątych, gdy rozpoczęła się masowa migracja Polaków do Dublina. Irlandia przyciągała Polaków dobrymi warunkami życia. Wkrótce w Dublinie, Cork, Waterford i Galway powstały polskie organizacje. Pisarz został przewodniczącym Towarzystwa Irlandzko-Polskiego w Dublinie.

 

Polacy byli ciekawi, dlaczego Constance Markievicz, irlandzka bohaterka narodowa, arystokratka-socjalistka która walczyła w narodowowyzwoleńczym Powstaniu Wielkanocnym w 1916 roku, ma polskie nazwisko. Okazało się, że jej mąż, hrabia Kazimierz Dunin Markiewicz, malarz, pisarz, dziennikarz i reżyser teatralny, był Polakiem. Patrick Quigley postanowił zagłębić się w historię Polaka. Zaczął zbierać materiały i sporządzać historię hrabiego. Ambasada Polska w Dublinie pomogła w wydaniu książki. Publikacja ukazała się zaledwie rok temu.

 

Studenci licznie przybyli na spotkanie z pisarzem. Patrick Quigley opowiadał zarówno o książce, jak i o obecnej sytuacji politycznej i społecznej w Irlandii. Okazuje się, iż mimo trudności gospodarczych, Polacy w Irlandii nadal cieszą się dobrą reputacją. Pisarz twierdzi, że są uważani za solidnych pracowników. Autor mówił także o dużym podobieństwie między mentalnością Polaków i Irlandczyków. Według pisarza łączy nas umiłowanie wolności, otwartość i życzliwość.  

 

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus