Skip to content
Pokaż menu

W stylu FIT w ramach transgranicznego projektu Geszko

Wczoraj (26 listopada) w Zgorzelcu odbyło się spotkanie uczestników projektu „GESZKO- Zdrowa szkoła i kształcenie”. Uczniowie z polskiej i niemieckiej strony dowiedzieli się jak być FIT i dbać o siebie na co dzień.

 

 ,,Gesunde Schule und Qualifizierung - Zdrowa szkoła i kształcenie'' to transgraniczny, wspólny projekt Hochschule Zittau/Görlitz reprezentowanej przez Instytut TRAWOS, Karkonoskiej Państwowej Szkoły Wyższej w Jeleniej Górze i Wydziału Nauk Pedagogicznych Uniwersytetu w Lipsku. Celem projektu jest umożliwienie wspólnego kształcenia młodzieży z pogranicza polsko-niemieckiego, propagowanie zdrowego stylu życia oraz zachęcenie ich do nawiązywania kontaktów z rówieśnikami zza granicy.

 

 Wczorajsze zajęcia odbyły się w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Zgorzelcu. Oprócz uczniów ośrodka, przyjechali także goście z Gutenbergschule w Niesky. Uczestnicy od rana zajmowali przygotowaniem śniadania bogatego w składniki odżywcze. Na stole pojawiły się m.in. świeże owoce, razowy chleb i sok wyciskany z jabłek. Wspólne posiłki mają zachęcić uczniów do zmiany nawyków żywieniowych na zdrowsze.

 -Jedzenie to moja ulubiona część projektu- śmieje się  Falk, uczeń szkoły w Niesky.

 Głównym tematem spotkania był sport, więc tuż po śniadaniu uczestnicy udali się na salę gimnastyczną. Warsztaty taneczne poprowadziła Justyna Cyl, nauczyciel wychowania fizycznego. Jeden z niemieckich uczniów także zaangażował się w poprowadzenie zajęć, prezentując własne kroki taneczne.

 Po lekcji tańca młodzież uzupełniła zapasy energii batonami musli i koktajlem owocowym. Uczestnicy rozmawiali o swoich nawykach żywieniowych. Rozmowy między uczestnikami tłumaczyła Katarzyna Groch, nauczyciel zgorzeleckiej szkoły.

 -Dzięki udziałowi w projekcie poznałam ludzi z zagranicy, z którymi nigdy wcześniej nie miałam kontaktu- twierdzi Ewelina, uczennica SOSW.

 -Spotkanie zachęciło mnie do poznawania języków obcych- wtóruje jej Monika- mimo, że bardziej od języka niemieckiego, chciałabym poznać hiszpański- dodaje z uśmiechem.

 

Dla niektórych uczestników udział w zajęciach nie był pierwszym krokiem w stronę współpracy międzynarodowej:

 -Brałem kiedyś udział w podobnych projektach zagranicznych- twierdzi Kai z Gutenbergschule -Mimo bariery językowej staram się nawiązać kontakt z polskimi uczestnikami. Jakby była taka możliwość, powtórzyłbym udział w GESZKO.

 

 Kolejne spotkanie uczniów szkół ze Zgorzelca i Niesky odbędzie się w marcu. Główną atrakcją będzie udział w treningu nordic walking.

 

 

                                                                                                                                                         

 

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus