Skip to content
Pokaż menu

Wycieczka do Doliny Kwisy

W najbliższą niedzielę (13 października) PTTK Sudety Zachodnie zapraszają na wycieczkę do Doliny Kwisy. Wyjazd z dworca PKS w Jeleniej Górze autobusem o godz. 8.30 do Mirska (kierunek Świeradów Zdrój).

Trasa wycieczki długości 12 km prowadzi z Kotliny Mirska do Doliny Kwisy. W Mirsku oglądamy najciekawsze zabytki: gotycko-renesansowy kościół parafialny, kościół cmentarny św. Barbary, ruiny kościoła ewangelickiego z XVIII w, rynek z barokowymi kamieniczkami i ratuszem. Następnie przechodzimy do znajdującej się w południowo-zachodniej części miasta dawnej wieży ciśnień z 1890 r. Po remoncie w miejscu dawnego zbiornika, na ostatniej kondygnacji, wykonano taras widokowy, z którego można podziwiać wspaniałą panoramę Gór i Pogórza Izerskiego. Z Mirska szlakiem zielonym idziemy do Proszówki. Na południowym krańcu wsi znajduje się widoczne z daleka wzniesienie z ruinami średniowiecznego zamku Gryf. Wybudowany w XIII w. zamek od 1400 roku wraz z otaczającym terenem był przez ponad 500 lat własnością możnego rodu Schaffgotschów. Opuszczony pod koniec XVIII w. popadł w ruinę a u podnóża wybudowano folwark i pałac, wykorzystując częściowo materiał z rozbiórki zamku. Z górnego zamku rozciągają się rozległe widoki na Pogórze Izerskie. Po obejrzeniu ruin idziemy do oddalonego o 5 km Gryfowa Śląskiego. W mieście zachowało się kilka interesujących zabytków. Na rynku XVII wieczny ratusz z charakterystyczną żelbetową wieżą, obok oryginalna fontanna z 1908 r., wokół liczne renesansowe i barokowe kamieniczki. Kościół parafialny p.w. św. Jadwigi z XVI w. z bogatym wyposażeniem, jego najcenniejszym elementem jest mauzoleum Schaffgotschów z pełnoplastycznymi figurami członków rodu. W końcowej części wędrówki przechodzimy na stację kolejową, skąd o godz. 16.23 odjeżdżamy pociągiem do Jeleniej Góry. Wycieczkę prowadzi Janusz Perz z Jeleniej Góry.

Uczestnicy we własnym zakresie ubezpieczają się od następstw nieszczęśliwych wypadków, członkowie PTTK z opłaconą składką objęci są ubezpieczeniem zbiorowym.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus