Skip to content
Pokaż menu

17 listopada- Międzynarodowy Dzień Wcześniaków

17 listopada obchodzimy Światowy Dzień Wcześniaka.Został on ustanowiony z inicjatywy Europejskiej Fundacji na rzecz Opieki nad Noworodkami oraz Fundacji Wcześniak. W Polsce odsetek urodzeń przedwczesnych sięga około 7%.


Są jeszcze zbyt mali by być z mamą. Na razie to inkubator zapewnia im najlepsze warunki do życia. Na jeleniogórskim oddziale neonatologicznym dziś przebywa 7 dzieci, które potrzebują najnowocześniejszych metod leczenia.

Poród przedwczesny jest istotnym problemem w medycynie, ponieważ wcześniactwo jest głównym powodem umieralności noworodków.  Ale nawet najnowocześniejszy sprzęt nie zastąpi głosu i dotyku matki. Dzieci, które muszą przebywać w inkubatorach otrzymują tzw. ośmiorniczki.

To także wielki stres dla matki, która musi zmierzyć się nie tylko z chorobą dziecka ale także z długim pobytem w szpitalu.

Dominika Grygier, mama 6-letniego Mikołaja, który także urodził się przedwcześnie przez kilka lat prowadziła grupę wsparcia dla rodziców wcześniaków i jak mówi w tym trudnym czasie potrzeba dużo zrozumienia, ciepła i życzliwości.

Ania i Filip urodzili się 7 tygodni przed czasem. I choć przeszły wiele trudnych chwil dziś są radosnymi dziećmi i wszędzie ich pełno.

Codzienna walka o zdrowie dziecka jest bardzo trudna i wymagająca. Jednak widok uśmiechniętej buzi dziecka i jego postępy rekompensuje poniesiony trud.

Sprawa jest bardzo poważna ponieważ rocznie w Polsce rodzi się ponad 30 tysięcy wcześniaków z czego 360 w samej jeleniej górze.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus