Skip to content
Pokaż menu

Darmowe badania słuchu nie tylko dla noworodków

Co piąte dziecko w Polsce ma problemy ze słuchem, aby je wykryć już od września ruszają kolejne badania skierowane do pierwszoklasistów z gmin wiejskich na terenie całego kraju.

Pierwsze badania dziecka odbywają się tuż po urodzeniu i przeprowadzane są na oddziałach noworodkowych. Wtedy możliwe jest wychwycenie upośledzenia słuchu oraz ewentualne korygowanie wad.

W przeciwnym wypadku takie badanie jak to wykonywane zaraz po urodzeniu, jest ostatnim, testujących prawidłowość słyszenia. Jednak działanie słuchu przez kolejne lata życia, jest narażone na pogorszenie.

Niezdiagnozowane problemy ze słuchem, na etapie wczesnoszkolnym mogą być przyczyną trudności w nauce i odstawania ucznia od grupy. Aby temu zapobiec w gminach wiejskich na terenie całego kraju, od września rusza prowadzony przez Instytut Badania Słuchu program profilaktyczny skierowany do uczniów gminnych szkół podstawowych.

Badania rozpoczną się od Polski wschodniej. Na dolnośląski etap programu będzie trzeba jeszcze poczekać. Ten rozpocznie się w kwietniu przyszłego roku.  

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus