Skip to content
Pokaż menu

Chcą powrotu lwa na Starościńskie Skały

Kiedyś był symbolem Starościńskich Skał i stworzony został przez wybitnego artystę. Zaginął w latach 70-tych. Grupa zapaleńców odnalazła go przy Zaporze Złotnickiej na Kwisie. O kim a raczej o kim mowa?

Grupa zapaleńców z gminy Janowice Wielkie i Mysłakowice chce powrotu na Starościńskie Skały rzeźby lwa, którą usadowił tam w 1882 roku Wilhelm Hohenzollern. Wykonano go w pracowni wybitnego śląskiego rzeźbiarza profesora Christiana Raucha. Przez lata było to miejsce wycieczek nie tylko arystokratów ale także mieszkańców.
Lew był atrakcją do lat 70-tych ubiegłego wieku. Potem w niewyjaśnionych okolicznościach zniknął. Inicjatorką akcji powrotu lwa jest pani Iwona Niedźwiedzińska,radna gminy Janowice Wielkie. Ponad rok zajęło jej ustalenie, że lew znajduje się nad zaporą nad jeziorem Złotnickim. Jak twierdzi jest na sto procent pewna,że jest to ich lew. Ma nawet relacje świadków.
Nie tak dawno mieszkańcom Bytomia udało się odzyskać z Warszawy rzeźbę śpiącego lwa. Z wielką pompą na bytomskim ratuszu uczczono powrót 130 letniego lwa. Jak podkreślali inicjatorzy akcji skoro tam się udało to musi się to udać także i w Rudawach. Tauron Ekoenergia nie widzi przeszkód by lew powrócił na starościńskie skały. Muszą jednak o to wystapić nadleśnictwo Sniezka, na którego terenie znajdują się Staroscińskie Skały. Do tego tematu na pewno powrócimy.
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus