Skip to content
Pokaż menu

Chrapiesz? Możesz stracić prawo jazdy

Chrapiesz? Uważaj, możesz stracić prawo jazdy. Komisja Europejska wprowadziła w życie nową dyrektywę, według której kierowcy, u których zdiagnozowano bezdech senny stanowią zagrożenie na drogach.

Unijni urzędnicy nie śpią. Po precyzyjnych wytycznych dotyczących kąta zakrzywienia banana czy określenia ślimaka mianem ryby, przyszedł czas na kolejną wprowadzoną oczywiście w ramach troski, dyrektywę. W myśl przepisu z 31 grudnia 2015 roku bedącego nowelizacją dyrektywy 2006/126/we, zawodowi kierowcy podczas badań lekarskich bedą pytani o to czy chrapią w nocy. Jeśli tak ,mogą zostać im cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami.

Jednak zdaniem zatroskanych o nasze zdrowie urzędników osoby, które chrapią nie wysypiają się dobrze, co skutkuje niedotlenieniem organizmu a w efekcie może doprowadzić do zagrożenia w ruchu drogowym. Jeżeli u kierowcy zawodowego wykryty zostanie bezdech senny będzie musiał się leczyć i stawiać na stosowne badanie raz w roku. Jeżeli tego nie zrobi straci uprawnienia. Tyle teoria. A jak wyglada praktyka?

Problem w tym, ze badania lekarskie, które są konieczne do uzyskania uprawnień kierowcy zawodowego opierają się jedynie na wywiadzie z pacjentem. Trudno więc wyobrazic sobie sytuację, by kierowca sam na siebie doniósł lekarzowi.

Według danych szacunkowych, w Polsce osób ze zdiagnozowanym bezdechem sennym jest około 1,5 mln osób. Nie wiadomo ile osób naprawdę boryka się w naszym kraju z tym problemem.  

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus