Skip to content
Pokaż menu

Co dalej z zabytkami w regionie

Jest ich 8,5 tysiaca na Dolnym Śląsku a ich przyszłość jest niewiadoma. Mowa o zabytkach wpisanych do rejestru, na które według planu ministerstwa kultury przeznaczone zostanie koło miliona stu tysięcy złotych czyli 13 zł na każdego z nich.

1,1 mln  ma dostać Dolnośląski Konserwator na ratowanie zabytków w całym województwie. Na Dolnym Śląsku znajduje się niemal 8,5 tys. zabytków nieruchomych, co stanowi 12% krajowego zasobu. Tylko w byłym województwie jeleniogórskim jest ich ponad 1300.

Na jeden zabytek na Dolnym Śląsku przypada 13zł, dla porównania, w tym samym budżecie na jeden zabytek na Podkarpaciu przeznaczone będzie 208 zł. Poza środkami ministerialnymi każdy z samorządów przeznacza na ochronę dziedzictwa określoną pulę pieniędzy.

Jednym z zabytków które uzyskały w mijającym roku dofinansowanie był zamek Chojnik, o którego walących się murach nieraz informowaliśmy. Od nowego roku środki na ochronę zabytków ulokowane będą nie tylko w ministerstwie kultury.

W takim razie pozostaje pytanie jakie kryteria należy przyjąć do rozdzielania środków na ochronę zabytków i czy rządowa propozycja nie jest podyktowana względami politycznymi.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus