Skip to content
Pokaż menu

Fotografia Dzikiej Przyrody w Szklarskiej Porębie

Wystawę tworzą prace z dorocznego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year 2015, organizowanego od 1965 r., początkowo przez BBC Worldwide, następnie w latach 1986-2014 także przez Natural History Museum w Londynie, a w 2015 r. już wyłącznie przez Muzeum. Wystawę oglądać będzie można od soboty (25.06) w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie.


 Dzisiaj jest to najbardziej ceniony i największy w świecie konkurs, w zakresie fotografii Natury, dostępny dla zawodowców i amatorów, także dla młodzieży i dzieci. Do zdobycia nagrody aspiruje większość fotografów przyrody. Zdobywają je, jeśli obraz zawiera w sobie połączenie oryginalnego spojrzenia, szczęścia i znajomości przyrody, co wcale nie musi wymagać uzbrojenia w najlepszy sprzęt i wojaży po całym świecie. Na najnowszą, 51-szą edycję, zgłoszono ponad 42 tys. zdjęć, wykonanych przez ponad 4 tys. fotografów, z ponad 90 krajów. Zaproponowano nowe kategorie, jednocześnie zachęcając uczestników do wypróbowania najnowszych technologii fotografowania, dzięki czemu ciekawiej i wszechstronniej mogli zademonstrować różnorodność dzikiej przyrody i sposoby jej obrazowania.

Wystawa ma ogromny walor edukacyjny, ukazując nam dramatyzm i różnorodność życia na Ziemi, a przez to pobudzając w nas chęć dbałości o jej przyszłą jakość. Zdjęcia z wystawy są nie tylko obrazowymi ambasadorami świata krajobrazu, flory i fauny, w środowisku dzikim i cywilizowanym. Ukazują też artystyczną perfekcję, techniczne zaawansowanie fotografii i naturalne piękno przyrody, uchwycone przez fotografów w momencie jej wspaniałości. Wszystkie mają coś wspólnego – są niezwykłym źródłem piękna, zachwytu i radości. Nic nie oddziałuje bardziej niż sugestywna fotografia, która stymuluje wyobraźnię, zajmuje umysł i porusza serce. Także nasze.

Na wystawę składają się wyłącznie fotografie nagrodzone i wyróżnione w 16 kategoriach oraz 4 nagrodach specjalnych. Jest ich 100, autorstwa 76 fotografów, z 23 krajów. Czy to oglądając bardzo osobiste, pojedyncze kadry, czy zestawy zdjęć, widać że wszystkich autorów łączą frapujące obrazy, znakomita narracja i wspólny cel: własne umiłowanie przyrody i chęć zaszczepienia takiej postawy u odbiorców ich dzieł.

 Najnowsza edycja wystawy gościła w br. już m.in. w Bielsku-Białej, Sopocie, Toruniu i Bytomiu, a w Centrum Edukacji Ekologicznej Karkonoskiego Parku Narodowego w Szklarskiej Porębie znajdzie się po raz szósty z rzędu.


tekst i foto: organizator

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus