Skip to content
Pokaż menu

Na ratunek lubańskiemu cisowi

Teraz Gmina Lubań ma nowego sojusznika w walce o życie legendarnego cisa. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu wesprze finansowo działania mające na celu uratowanie henrykowskiego cisa. 
- Przeznaczyliśmy ponad 12 tys. złotych na zakup instalacji i zbiorników do nawadniania oraz wykonanie prac, które zabezpieczą drzewo przed zimowymi mrozami - mówi Hubert Papaj, zastępca prezesa zarządu WFOŚiGW we Wrocławiu. Całkowity koszt zadania wyniesie ponad 25 tys. złotych. W poprzednich latach samorządowcy umieścili w ziemi specjalną siatkę przeciw nornicom i zasypali wykopane przez szkodniki korytarze. Zastosowano również środki pobudzające wzrost i regenerację najbardziej uszkodzonych części systemu korzeniowego. Wykonano także drenaż i studzienkę do kontroli poziomu wody. Dla wzmocnienia sił witalnych drzewo jest regularnie nawożone. W tym roku wokół pomnikowego cisa rozstawiono rusztowania, na których zostaną zainstalowane zraszacze i zamgławiacze. W zimie na rusztowaniu pojawi się folia, która posłuży m.in. do podniesienia temperatury w otoczeniu drzewa. Wnętrze otwartego pnia cisa zostanie zabezpieczone przed przemarzaniem. - Na wiosnę tego roku zauważyliśmy pozytywne efekty naszych działań, cis wypuścił młode pędy a wyrastające z nich igły wydłużyły się - cieszy się Zbigniew Hercuń, wójt gminy Lubań.

To dobrze wróży przyszłości drzewa, które w swojej historii przetrwało atak kozaków w 1813 roku czy huragan w roku 1989. Warto zadbać o prawdopodobnie najstarsze drzewo w Europie Środkowej.

Informacja prasowa Gmina Lubań
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus