Skip to content
Pokaż menu

Nic o nas bez nas?

Jest ich pięcioro a głównym zadaniem jest wspieranie starosty w sprawach istotnych dla osób niepełnosprawnych. Problem w tym, że w składzie Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych nie ma reprezentanta jednej z najprężniej działających organizacji pozarządowych w regionie.


Mowa o Karkonoskim Sejmiku Osób Niepełnosprawnych, którego przedstawiciel nie znalazł się w składzie nowej rady. Do starostwa powiatowego – a w zasadzie komisji wyłaniającej skład rady wpłynęło 12 kandydatur. 3 zostały zgłoszone po ustawowym czasie, więc nie brano ich pod uwagę. Z pozostałych 9 wybrano 5 osób. O opinię w tej sprawie poprosiliśmy starostę powiatu jeleniogórskiego Annę Konieczyńską.

Taka sytuacja może dziwić, ponieważ KSON od lat wspomaga osoby niepełnosprawne w wielu dziedzinach życia odnosząc przy tym spore sukcesy – jak choćby realizacja projektu Ministerstwa Edukacji Narodowej – dotyczącego przeciwdziałania przemocy a obejmującego całą Polskę czy realizacja projektu aktywizacji zawodowej niepełnosprawnych, o którym w ostatnim czasie szeroko mówiło się w lokalnych mediach. O tych zasługach, komisja wybierająca przedstawicieli do Rady ds. Osób Niepełnosprawnych mogła jednak zapomnieć.

Dlaczego więc urzędnicy tworzą więc podobne ciała doradcze? Odpowiedź jest prosta. Takie są wymogi prawa. Zadania jakie stoją przed powiatową radą są niezwykle istotne z punktu widzenia środowiska osób niepełnosprawnych.

Nowy skład rady został wybrany kilka tygodni temu a jej członkowie zasiadają w niej na 4letnie kadencje.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus