Skip to content
Pokaż menu

Niezwykła kaplica

W kościele pw. św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze odsłonięto kaplicę. I nie byłoby w tym nic szczególnego gdy nie fakt, że obraz Chrystusa Miłosiernego wzbudził wielkie emocje. Jest to także wyjątkowa świątynia bo ozdobiona pracami malarza Andrzeja Boja Wojtowicza. A to jeszcze nie koniec planów malarza i proboszcza, którzy chcą by kościół w niedługim czasie stał się perełką na skalę krajową.

Niepozorny kościół na Osiedlu Czarne w Jeleniej Górze od lat przyciąga wiernych z najdalszych części Kotliny Jeleniogórskiej, którzy doceniają znajdującą się w nim sztukę sakralną.
Ołtarz i drogę krzyżową namalował na kilkudziesięcioletnich deskach malarz Andrzej Boj Wojtowicz. Jest to świetny przykład współczesnej sztuki sakralnej, która nie znosi kompromisu. Jest wyrazista a zarazem nigdy nie staje w opozycji do liturgi. Ma jedną podstawową funkcję wspomagającą słowo boże. Pewnie dlatego też Boj Wojtowicz operuje temperą grassą.
Jak podkreślał artysta nie można tworzyć sztuki sakralnej w oderwaniu od głębokiej wiary. Dlatego też obrazy jego przepojone są emocjami. A wielu mieszkańców miasta może odnaleźć swoje rysy w przedstawionych postaciach. W niedzielę odsłonięto kaplicę z obrazem Chrystusa Miłosiernego, który wstrząsnął wiernymi. To jeszcze nie koniec artystycznych planów malarza i proboszcza.
Jeśli plany się ziszczą to kościół pw. św. Judy Tadeusza stanie się pierwszym kościołem na Dolnym Śląsku, który w całości został ozdobiony pracami jednego artysty. Warto też zaznaczyć, że nie ma w naszym regionie kościoła, w którym podziwiać można tylko i wyłącznie współczesną sztukę sakralną finansowaną z datków od parafian. Może się okazać, że świątynia stanie się dziełem życia malarza, który już zaczął prace nad kolejnymi obrazami.
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus