Skip to content
Pokaż menu

"Operacja Ariadna" wielkie manewry w jeleniogórskich podziemiach

Już jutro w jeleniogórskich podziemiach od godziny 12:00 przeprowadzane będą manewry służb ratunkowych o kryptonimie  " Operacja Ariadna".


Scenariusz ćwiczeń przewiduje wybuch i wstrząs górotworu. W ćwiczeniach właściwego zorganizowania i prowadzenia akcji ratowniczo gaśniczej  i ewakuacji osób, w bardzo trudnych warunkach jeleniogórskich podziemi, uczestniczyć będą jednostki straży pożarnej,  grup medycznych, powiatowego centrum zarządzania kryzysowego oraz patrol rozminowania z 23 Śląskiego Pułku Artylerii z Bolesławca. 


Celem ćwiczeń jest doskonalenie współdziałania i wyszkolenie prawidłowego postępowania w razie wystąpienia zagrożenia pożarowego lub tąpnięcia, umiejętności poruszania się w strefie zadymienia, ewakuacji osób i innego niebezpieczeństwa dla przebywających w podziemiach!

W ćwiczeniu wezmą udział wydzielone siły z dwóch Patroli Rozminowania 11 Dywizji Kawalerii Pancernej z Żagania. 


Będzie to 8 żołnierzy saperów z Patroli z 23 Pułku Artylerii z Bolesławca oraz 5 Batalionu Saperów z Krosna Odrzańskiego. W czasie ćwiczenia służb ratowniczych Patrole Rozminowania prowadzą jednocześnie akcję profilaktyczną informującą o zagrożeniach ze strony niewybuchów i niewypałów oraz zasad postępowania po ich znalezieniu.  Ale również będzie to ćwiczenie dla saperów patroli w obiektach podziemnych w sztolniach gdzie w przyszłości mogą być odnajdywane wybuchowe pozostałości wojenne a takich na Dolnym Śląsku nie brakuje.  


Specjalistyczny sprzęt saperski jaki będzie  wykorzystywany to m.in. pojazdy saperskie TOPOLA, kombinezon przeciwwybuchowy EOD-9, pojemniki przeciwodłamkowe do transportu niewybuchów,  wykrywacze min z georadarem i zestawy hakowo - linowe do bomb.


Interwencyjne usuwanie  niewybuchów,  niewypałów oraz przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych pochodzenia wojskowego jest wykonywaniem zadania bojowego o charakterze ratowniczo - kryzysowym mającym za zadanie ochronę życia ludzkiego lub mienia a także przywracaniem bezpieczeństwa i jest realizowane systemu reagowania kryzysowego Sił Zbrojnych RP.


,,Niewybuchy ciagle grozne".
Patrol Rozminowania zawsze przestrzega aby w przypadku znalezienia niewybuchow, niewypalow nie dotykac takich przedmiotow, zabezpieczyc miejsce przed dostepem osob postronnych? (np. dzieci) i niezwlocznie zglosic na numer alarmowy 112, Policje badz Straż Pożarna .


dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus