Skip to content
Pokaż menu

Pamięci bohatera

W setną rocznicę wymarszu Pierwszej Kompanii Kadrowej z krakowskich Oleandrów, na sobieszowskim cmentarzu uczczono pamięć ppłk Eugeniusza Głowacza - członka tej formacji wojskowej.

 Eugeniusz Józef Głowacz ps. Zenobi, Ojstaszewski, ur. 6 II 1890 r. w Stenrażycach na Wołyniu, zmarł 7 lipca 1950 roku w Sobieszowie. Do liceum uczęszczał w Warszawie. Po maturze w 1911 roku wyjechał do Francji na studia chemiczne. W 1914 roku zgłosił się na kurs instruktorski Związku Strzeleckiego w Krakowie. Był jednym z pierwszych wstępujących do Kompanii Kadrowej w składzie 1 plutonu. W połowie sierpnia 1914 roku przeszedł do kawalerii Beliny. Przez rok walczył w szeregach 1 szwadronu. W sierpniu 1915 roku został skierowany na leczenie do Wiednia. Po wyzdrowieniu został zwolniony z Legionów. Przez rok internowany w Wiedniu. 

W 1917 roku powrócił do Łaskarzewa koło Garwolina, do rodziców. Wstąpił do Polskiej Organizacji Wojskowej. Uczestniczył w rozbrajaniu Niemców w Garwolinie. Po wyleczeniu z tyfusu wstąpił do Wojska Polskiego – do Szkoły Podchorążych Jazdy w Warszawie, z przydziałem do 7 pułku ułanów. 7 maja 1920 roku został skierowany do sztabu 3 Armii. Po krótkim pobycie w sztabie powrócił do pułku ułanów, gdzie pełnił służbę na stanowiskach dowódcy szwadronu marszowego, dowódcy szkoły podoficerskiej, dowódcy plutonu łączności. W latach 1926 – 1927 ukończył kurs dowódców szwadronów w Oficerskiej Szkole Kawalerii w Grudziądzu. Powraca do swego pułku i obejmuje dowództwo 4 szwadronu. W pierwszej połowie 1928 roku kończy kurs w szkole czołgów i samochodów pancernych w Centrum Wyszkolenia Kawalerii w Grudziądzu. W listopadzie 1928 roku skierowany zostaje do departamentu Kawalerii Ministerstwa Spraw Wojskowych na stanowisko referenta. W 1930 roku objął dowództwo 2 szwadronu a później Komendanta Parku Samochodowego w 1 dywizjonie samochodów pancernych w Brześciu.  W 1934 roku obejmuje obowiązki kwatermistrza batalionu. W stan spoczynku przeszedł 31 sierpnia 1938 roku. Zamieszkał w Jarosławiu. Podczas II Wojny Światowej był członkiem Armii Krajowej Zgrupowania „Brogi”. Brał udział w Powstaniu Warszawskim. 

Po zakończeniu II Wojny Światowej zamieszkał w Sobieszowie, przy ul Szkolnej – dziś Kamiennogórskiej nr 6.

 

Odznaczony między innymi Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Ożenił się i w 1927 urodził mu się syn. Po jego śmierci małżonka wyjechała z Sobieszowa w nieznanym kierunku, nie pozostali też krewni.

Przez długie lata na jego grobie był tylko metalowy krzyż z nazwiskiem ppłk Eugeniusz Głowacz. Kombatanci z okazji 

3 Maja składali na jego grobie wiązankę kwiatów.

Dopiero w 2006 roku staraniem Związku Kombatantów RP i BWP i pana W.Stasienko oraz Urzędu Miasta ufundowano nagrobek. Tajemnice związane z Eugeniuszem Głowaczem zostały wyjaśnione. Teraz przyszedł czas, aby tą piękną patriotyczną historię przekazać dla potomnych.

Mieszkańcy Sobieszowa mówią, że to miejsce powinno stać się Miejscem Pamięci Narodowej. 

W dniu 6 sierpnia o godzinie 12.00, w 100 rocznicę wymarszu I Kompanii Kadrowej członkowie Związku Żołnierzy WP w Jeleniej Górze oraz członkowie stowarzyszenia RADAR, Posłanka Zofia Czernow, Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, Radna Sejmiku Województwa Dolnośląskiego Grażyna Malczuk, Przewodniczący SLD Piotr Paczóski, Dyrektor MDK Muflon Alicja Jarocińska, W. Stasienko, ks. A. Lasek, Dyrektor Muzeum Karkonoskiego Gabriela Zawiła, Kombatanci, Przedstawiciele Policji i Organizacji Pozarządowych  w tym Stowarzyszenie Sympatyków Sobieszowa reprezentowane przez Tadeusza Poręba, a także Bractwo Kurkowe. Pamięć uczczono na cmentarzu w Sobieszowie przy grobie jednego ze 168 uczestników 1 Kompanii Kadrowej, aby oddać hołd tym, którzy 100 lat temu rozpoczęli drogę do odrodzenie Polski.

My, korzystający z efektów rozpoczętych przez nich działań jesteśmy im to winni.

Związek Żołnierzy Wojska Polskiego

w Jeleniej Górze

ppłk Edward Basałygo

foto: AP

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus