Skip to content
Pokaż menu

Podziemia Lubania dla turystów?

Lubaniowi, wzorem Jeleniej Góry niebawem ma przybyć nowa atrakcja turystyczna. To sztolnie znajdujące się pod tzw Kamienna Górą”, które w czasie II wś. Służyły obrońcom miasta do prowadzenia walki z oddziałami radzieckimi.

W ciągu ostatnich trzech lat w tym miejscu grupy eksploratorów prowadziły badania mające na celu odkrycie wejść do sztolni. Zakończyły się one połowicznym sukcesem. Znaleziono chodnik w którym znajdował się wagonik górniczy, jednak z powodu jego częściowego zawalenia prace wstrzymano.

Sztolniami i tunelami biegnącymi pod miastem, w lutym 1945 roku, przemieszczali się żołnierze niemieccy skutecznie broniący Lubania przed nacierającymi wojskami radzieckimi. Eksploratorzy spodziewają się więc odnaleźć tam m.in. składy broni i amunicji.

Walki o Lubań zakończyły się ostatnią zwycięską kontrofensywą Wehrmachtu. Miasto odwiedził wtedy minister propagandy III Rzeszy Joseph Goebbels odznaczając obrońców.

Pomysł władz miasta na stworzenie atrakcji turystycznej poświęconej m.in. wydarzeniom ostatnich miesięcy II wś. powinno więc okazać się sukcesem.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus