Skip to content
Pokaż menu

Pomoc dla pogorzelców z Nowej Kamienicy - nowe informacje

Z wstępnych ustaleń biegłych przyczyną pożaru domu w Nowej Kamienicy była nieszczelność komina, jednak na szczegółowe wyniki ekspertyz trzeba będzie jeszcze poczekać. W akcji gaszenia domu brało udział 7 jednostek straży pożarnej. Mimo wysiłków nie udało się uratować domu. Spłonęło wszystko. Na szczęście w pożarze nikt nie ucierpiał. Rodzina wraz z dziećmi w porę wyskoczyła przez balkon.
 
W pożarze dach nad głową straciła siedmioosobową rodzinę z czwórką dzieci – 8 letnią Natalką, 7-letnią Karolinką, 5-letnim Patrykiem, 3-letnią Paulinką. Ósmy członek rodziny przyjdzie na świat już w lutym. Rodzina oprócz domu straciła cały dobytek - dokumenty, odzież, meble, narzędzia… Dzieci straciły zabawki, przybory szkolne, książki…

Tuż po tragedii akcję pomocy dla poszkodowanych zorganizował sołtys wsi, jego działania wsparła Fundacja Wioski Franciszkańskiej. Dzięki ludziom dobrej woli, rodzina otrzymała jedzenie i najpotrzebniejszą odzież.

Wczoraj (7 stycznia) w Nowej Kamienicy odbyło się spotkanie robocze, dotyczące dalszych możliwości pomocy rodzinie. W spotkaniu poza poszkodowanymi udział wzięli:
Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Starej Kamienicy, Wiesława Słomska
Radny, Członek Zarządu Powiatu Lwóweckiego, Zenon Zatchiej
Radny Gminy Stara Kamienica, Władysław Czerwiński
Sołtys wsi Nowa Kamienica, Grzegorz Matecki

Poszkodowani nie chcą wracać do budynku, który uległ spaleniu, nie chcą go odbudowywać. Chcą opuścić to miejsce, chcą zapomnieć o tragedii, szczególnie ze względu na dzieci, które nie mogą sobie poradzić z traumatycznymi przeżyciami.

Pomoc zadeklarowała Gmina Stara Kamienica, która na preferencyjnych warunkach zaoferowała mieszkanie w sąsiedniej wsi. Jednak mieszkanie to wymaga wykupu i natychmiastowego remontu. Tu potrzebne są pieniądze oraz materiały budowlane. Potrzebne są również meble oraz sprzęt AGD.
 
Dzieci potrzebują przyborów szkolnych, tornistrów, książek, zabawek … Cały czas dla pogorzelców zbierana jest  żywność z długim terminem ważności a także art. chemiczne.

Działa już konto na które można wpłacać pieniądze. Zebrane środki zostaną przeznaczone na remont mieszkania i zakup najpotrzebniejszego wyposażenia.
BZ WBK S.A. Nr konta: 69 1090 1926 0000 0001 2261 3100


Wszelkich bieżących informacji o pomocy udzielają:
Sołtys wsi Nowa Kamienica – Grzegorz Matecki tel.: 603 749 911
Fundacja Wioski Franciszkańskiej Janice 16, 59-623 Lubomierz, tel.: 75 78 93 700
 
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus