Skip to content
Pokaż menu

Problem z lekarzami. Niepełnosprawni muszą pokonać nawet 150 km

Aby wyleczyć zęby lub poddać się rehabilitacji niepełnosprawni z powiatu jeleniogórskiego muszą jeździć aż do Oławy, Bolesławca czy Gryfowa Śląskiego. A to wszystko dlatego, że lekarze z Jeleniej Góry nie otrzymali kontraktów. Dla wielu taka wyprawa jest niemożliwa.


Aby dostać się do lekarza specjalisty muszą pokonać nawet 150 kilometrów. Niepełnosprawni z powiatu jeleniogórskiego biją na alarm i mówią wprost tak duże odległości są po prostu zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia.
Podobne zdanie na ten temat ma pan Janusz Wielocha dziadek 15-letniego Michała, który ma zespół Downa. Michał by wyleczyć zęby musi zostać znieczulony ogólnie inne formy leczenia nie są możliwe

Problem nie dotyczy jedynie stomatologów ale także rehabilitacji. Jak przekonywał dyrektor medyczny NFZ Zbigniew Hałat podjęto już kroki by naprawić błedy systemu. Szkoda tylko, że tak późno. O sytuacji niepełnosprawnych alarmowano już kilka miesięcy temu.


Niepełnosprawni mogą ubiegać się o zwrot kosztów dojazdu do lekarza specjalisty jest to jednak kropla w morzu potrzeb. Jak zapewniali przedstawiciele NFZ już niedługo rozpisane będą nowe konkursy dla lekarzy specjalistów. Warto dodać, że na terenie powiatu jeleniogórskiego brakuje między innymi neurologów dziecięcych czy endokrynologów. A orzeczenie o niepełnosprawności w stopniu znacznym ma tu co czwarty mieszkaniec co daje ponad 25 tysięcy osób.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus