Skip to content
Pokaż menu

Szkiełkiem i okiem. Henryk Mazurek

 

Żeby przeżyć misję, trzeba mieć pasję. Aparat fotograficzny to jedyny przyrząd, który może zatrzymać czas – mówi z absolutnym przekonaniem Henryk Mazurek. Z dolnośląskiego Rząśnika w Górach Kaczawskich jedzie właśnie na swoją 15 misję. Tym razem na Wybrzeże Kości Słoniowej. W ramach jego wystawy pokażemy fotografie dokumentujące obyczaje i warunki życia w Bahai (Czad) na skraju Sahary, gdzie polscy lekarze prowadzą szpital dla uchodźców z Darfuru w Sudanie. Fotografie z obozów w Buni (Demokratyczna Republika Konga), z Somalii i Port-au-Prince na Haiti.

 

Henryk Mazurek – lekarz, fotograf.. W latach 70-tych przebywał z rodzicami w Algierii, w mieście Biskra, gdzie uczęszczał do liceum i rozpoczął studia medyczne w algierskim Uniwersytecie Batna. Ukończył Akademię Medyczną im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Do Jeleniej Góry przyjechał w roku 1998. Pracował w szpitalach w wielu miastach Polski (m. in.: w Jeleniej Górze, Lwówku Śląskim, Lubinie, Lesznie, Kościanie).

Od 2005 roku dokumentalista i krytyczny obserwator podczas misji medycznych w Afryce, na Haiti, gdzie pracuje jako lekarz położnik dla organizacji Médecins Sans Frontières - Lekarze bez Granic (Czad, RDC Kongo, Wybrzeże Kości Słoniowej, Somalia - obóz Dadaab przy granicy Kenii i Dżibuti, Haiti), wcześniej - dla International Rescue Committee i Polskiej Misji Medycznej.
Interesuje się grafiką, starodrukami, kolekcjonuje sztukę afrykańską z myślą utworzenia Galerii Sztuki Afrykańskiej.

Wystawę można oglądać w galerii BWA do 15 grudnia.

tekst: BWA

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus