Skip to content
Pokaż menu

Szklane cuda ze Szklarskiej Poręby

Choć miasto pod Szrenicą swoją nazwą nawiązuje do tradycji szklarskich to na terenie miasta znajduje się jedna huta, która specjalizuje się w szkłach kolorowych.

Tradycje szklarskie w Szklarskiej Porębie sięgają XIV wieku. To właśnie tutaj od 1842 roku działała huta szkła Józefina, która następnie przekształciła się w hutę szkła kryształowego Julia i działała nieprzerwalnie do lat dziewięćdziesiątych XX-wieku. Tradycje szklarskie w mieście pod Szrenicą kontynuuje Henryk Łubkowski.
Kilkadziesiąt wzorów i kolorów może doprowadzić do zawrotu głowy. Są wazony, ozdoby ogrodowe ale także malutkie figurki zwierząt: koty, słonie, konie czy cieszące się dużym zainteresowaniem- ślimaki.
Choć proces twórczy trwa zaledwie 30 sekund to szkło musi stygnąć około 12 godzin w specjalnym piecu. 
Pracownicy Leśnej Huty podkreślali, że szkło to materiał wyjątkowy: plastyczny i wymagający. Trzeba być cierpliwym i mieć zacięcie artystyczne. Henryk łubkowski ma wielkie plany.
Leśna Huta produkuje głównie na eksport. Przedmioty wykonane w Szklarskiej Porębie zdobią mieszkania i ogrody w Niemczech, Anglii czy Holandii. Średnio co dwa miesiące pojawiają się nowe wzory. A już niedługo Leśna Huta wzbogaci się o piec, z którego powstaną niepowtarzalne przedmioty ze szkła kryształowego.
dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus