Skip to content
Pokaż menu

Wypożycz książkę i porozmawiaj z nią. Żywa Biblioteka już w sobotę

16 stycznia 2016 r. to dla Jeleniej Góry data szczególna. W naszym mieście pojawi się wyjątkowa Biblioteka. Jej niezwykłość to przede wszystkim księgozbiór. Na Czytelników bowiem będą czekać w tym dniu Żywe Książki.


Żywa Biblioteka to wydarzenie organizowane w oparciu o wartości takie jak otwartość, różnorodność i prawa człowieka, aby redukować uprzedzenia i budować akceptację dla inności. To projekt, który umożliwia Czytelnikom i Czytelniczkom nieformalny kontakt z przedstawicielami grup społecznych obarczonych stereotypami, uprzedzeniami, wykluczeniem i dyskryminacją. Polega ona na osobistej rozmowie z reprezentantem/-tką grupy doświadczającej stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji, która trwa określony czas, zazwyczaj trzydzieści minut. Rozmowa ma luźny charakter: całe wydarzenie, w szczególności spotkanie z Żywą Książką odbywa się w intymnej, przyjaznej atmosferze.

Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu na m.in. następujące cechy: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd itp. W Jeleniej Górze znajdziecie m.in. takie tytuły Książek: Muzułmanin, Gej, Trzeźwiejący Alkoholik, Para Lesbijska, Imigrant czy Patriotka.

Każdy Czytelnik w rozmowie z Żywą Książką ma okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.

Żywa Biblioteka w Jeleniej Górze odbędzie się 16 stycznia 2016 r. w godz. 10.00 – 18.00 w Domu 7 Marzeń przy ul. Okrzei 10.dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus