Skip to content
Pokaż menu

Zamek Świecie - nowa atrakcja turystyczna

Kiedyś był ważną warownią w systemie obronny okręgu Kwisy dziś powoli powstaje z ruin. Mowa o zamku Świecie w pobliżu Leśnej, którego nowy właściciel chce udostępnić go turystom.

Zamek Świecie znajduje się tuż przy drodze łączącej Leśną ze Świeradowem. Historia warowni sięga pierwszej połowy XIV wieku a jej pierwszym właścicielem był książę Bernard Świdnicki. Zamek w 1760 roku został opuszczony przez ówczesnych właścicieli i od tego czasu popadał w ruinę, kilkakrotnie płonąc od uderzeń pioruna. Budowla ożyła na krótko w okresie międzywojennym, gdy otworzono tam gospodę i zajazd, jednak po 1945 roku znów nikt się nią nie interesował. Los zamku może niebawem się zmienić za sprawą nowego właściciela, który chce ożywić zapomnianą budowlę.

Część zamku mogą już zwiedzać turyści, jednak konieczne są kolejne prace zabezpieczające mury, które nie są w najlepszym stanie. Wzdłuż drogi biegnącej przy zamku można podziwiać średniowieczne elementy architektoniczne, których część została zdemontowana z zamkowych murów w celu odrestaurowania.`

Dojazd do zamku jest łatwy a najprościej trafić do niego wyjeżdżając z Leśnej w kierunku Pobiednej.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus