Skip to content
Pokaż menu

Zapomniany zabytek

Opuszczone, rozkradzione i doszczętnie zdewastowane. Tak przedstawia się obraz mauzoleum rodziny Wollerów, które znajduje się w Leśnej. Władze miasta chcą wyremontować zabytek.

Pięć minut od centrum miasta w rzadko uczęszczanym miejscu znajduje się architektoniczna perełka. Mauzoleum zaprojektowane przez Karla Johana Ludka architekta, którego dziełem był m.in. pałac w Kopicach czy renowacja wrocławskiego Rynku. Miejsce spoczynku dawnych leśniańskich fabrykantów popada w ruinę.

Mauzoleum rodziny Wollerów powstało blisko 130 lat temu. Jego monumentalizm doskonale wpisywał się w tendencję XIX-wieczną, kiedy to grobowce rodzinne budowano na terenie pałaców lub w miejscach zielonych blisko miast. Dziś obiekt jest w opłakanym stanie. Jego dewastacja postępuje od 1945 roku.

Przez lata mauzoleum popadło nie tylko w ruinę ale także w zapomnienie. Dziś mało kto pamięta o grobowcu rodziny fabrykantów.

W 2008 roku grobowiec rodziny Wollerów wraz z przylegającym parkiem przeszedł na własność gminy i został wpisany do rejestru zabytków. Na jego rekonstrukcję potrzeba dużo pieniędzy, których gmina na razie nie ma.

Władze miasta chcą zrewitalizować teren okalający mauzoleum i zrobić tam park oraz popularne miejsce spotkań, którego w mieście brakuje. Pierwsze prace najprawdopodobniej rozpoczną się w przyszłym roku.  

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus