Skip to content
Pokaż menu

Zmiany w odbywaniu kar pozbawienia wolności

Od dziś wchodzą w życie zmiany w systemie dozoru elektronicznego nad osobami skazanymi prawomocnym wyrokiem sądu, które wprowadziło Ministerstwo Sprawiedliwości. W praktyce oznacza to więcej wolnych miejsc w więzieniach.

Do tej pory zdecydowana większość osób skazanych na karę pozbawienia wolności trafiała do aresztów lub więzień. Od dziś, skazani na stosunkowo niskie kary, będą mogli odbywać je poza murami. Systemem Dozoru Elektronicznego obejmowane są osoby, które zostały skazane maksymalnie na rok pozbawienia wolności. Taka osoba może wystąpić z wnioskiem do sądu o odbywanie kary w miejscu zamieszkania przy użyciu specjalnej elektronicznej bransolety, kontrolującej miejsce pobytu.

Dozór elektroniczny ma być nie tylko skutecznym systemem odbywania kary ale też o wiele tańszym niż pobyt w więzieniu. Miesiąc monitorowania skazanego za pomocą specjalnej bransolety kosztuje 331 zł, natomiast miesiąc pobytu w więzieniu już 3100 zł.

W latach 2014 – 2015, w Jeleniej Górze taki rodzaj kary pozbawienia wolnosci obdywało około 100 osób skazanych za lżejsze przestępstwa.

dodaj komentarz

Skomentuj

comments powered by Disqus