1500 zawodników i Sofia Ennaoui na jakuszyckich trasach

0
459

Brązowa medalistka Mistrzostw Europy w biegu na 1500 metrów Sofia Ennaoui będzie zagrzewać do walki uczestników 10 Letniego Biegu Piastów, który w najbliższą sobotę i niedzielę rozegrany zostanie na trasach Gór Izerskich ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Sofia Ennaoui da hasło do startu ultramaratończykom, którzy zmierzą się z dystansem pięćdziesięciu kilometrów, jak również pokibicuje uczniom podstawówek – uczestnikom Wyprawy Zuchów. Będzie także dopingować tych, którzy postanowili zmierzyć się z dystansem półmaratonu.

10 Letni Bieg Piastów odbędzie się na dystansach 12, 21 i 51 km w biegach górskich. Na 12 km zorganizowany zostanie także marsz nordic walking. Uczniowie klas I-VI podstawówek pobiegną w Wyprawie Zuchów, a dzieci jeszcze młodsze w Biegu Przedszkolaka. Areną rywalizacji będą wspaniałe trasy, przeważnie szutrowe, w Górach Izerskich, ze startem i metą w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach.

Na starcie półmaratonu stanie dwóch wielkich mistrzów zimowego Biegu Piastów na nartach biegowych, zwycięzców na koronnym dystansie 50 km. Zbigniew Lis, zwany Królem Samolotu, wygrał pięćdziesiątkę trzy razy (w 1980, 1983 i 1989), a Waldemar Witulski dwa razy (1984 i 1987).

Faworytem ultramaratonu jest znakomity Jacek Sobas ze Szklarskiej Poręby, który już kilka razy wygrał Letni Bieg Piastów na różnych dystansach. Wśród kobiet o zwycięstwo powalczy niesamowita Aleksandra Gruszka z Boguszowa-Gorców, zdobywczyni drugiej lokaty w tegorocznej Sudeckiej Setce.

Na wszystkich zawodników czekać będą na trasie doskonale zaopatrzone punkty odżywcze, obsługiwane przez pełnych pasji wolontariuszy, na mecie piękne, pamiątkowe medale i pyszny posiłek regeneracyjny, a w pakietach startowych koszulki techniczne wysokiej jakości. Zapisy na dwunastkę, marsz nordic walking oraz biegi dzieci są jeszcze możliwe na stronie internetowej www.bieg-piastow.pl . Jeśli pozostaną wolne miejsca, będzie można zapisać się także w biurze wydawania numerów startowych w hotelu Bornit w centrum Szklarskiej Poręby.

W miasteczku zawodów w Szklarskiej Porębie-Jakuszycach na zawodników i kibiców czekać będzie sporo atrakcji. Radiowa Jedynka poprowadzi kultową audycję Lato z Radiem, a doświadczeni dziennikarze przeprowadzą warsztaty reporterskie dla każdego. W strefie expo będzie można kupić stroje sportowe i pamiątki Biegu Piastów, w rodzinnej strefie KGHM Polska Miedź na dzieci czekać będą dmuchańce, a w strefie PKO Banku Polskiego odbędzie się kurs pierwszej pomocy. Będą także fotobudka, footrucki i prezentacja najnowszych modeli volvo.

Program 10 Letniego Biegu Piastów

 • 27 sierpnia 2022 (sobota):
  • 9:00 START Ultramaraton Jakuszycki
  • 9:15 START Wypraw Zuchów
  • 10:00 START Półmaraton Jakuszycki
 • 28 sierpnia 2022 (niedziela)
  • 9:30 START Bieg Przedszkolaka
  • 10:00 START Jakuszyckiej Dwunastki
  • 10:20 START Marszu Nordic Walking

Organizacja 10 Letniego Biegu Piastów możliwa jest dzięki wsparciu sponsorów, partnerów, wolontariuszy i patronów. Sponsorem Generalnym jest KGHM Polska Miedź SA, Sponsorem Głównym PKO Bank Polski, Sponsorem Technicznym Quest, Partnerem Technicznym Brubeck, Partnerem Motoryzacyjnym Volvo Car Bielany Wrocławskie, a Partnerami Termy Cieplickie, Interferie Sport, AdRunaLine Sports, Miasto Jelenia Góra, Miasto Szklarska Poręba i Dolny Śląsk. Patronami honorowymi są Polskimi Komitet Olimpijski i Marszałek Województwa Dolnośląskiego Cezary Przybylski. Patronami medialnymi są Program I Polskiego Radia oraz portal biegigorskie.pl.