3. stopień zagrożenia lawinowego w Karkonoszach

0
507

W ciągu ostatnich 48 godzin w górnych partiach Karkonoszy spadło około 30-35 cm śniegu.Opadom towarzyszy silny, zachodni wiatr o prędkości w porywach nawet do 30 m/s, który transportuje śnieg i odkłada na strony zawietrzne.

Dużego zagrożenia lawinami należy się spodziewać w miejscach większego odkładania śniegu pochodzącego zarówno z bieżących jak i poprzednich opadów, co może formować niebezpieczne deski śnieżne.

Grubość pokrywy śnieżnej w wyższych partiach Karkonoszy wynosi od 60 do 120 cm. Więcej śniegu zalega w obszarach zagłębionych, za przełamaniem terenu na stronach zawietrznych w Kotłach polodowcowych oraz na niektórych stromych zboczach powyżej górnej granicy lasu. Pokrywa śnieżna na wielu stromych stokach jest związana umiarkowanie bądź słabo. W tych miejscach przenoszony przez wiatr śnieg został odłożony w formie poduszek śniegowych będących groźnymi, lawinowymi pułapkami.

Wyzwolenie lawiny jest możliwe nawet przy małym obciążeniu dodatkowym, w szczególności na stromych stokach wskazanych w komunikacie lawinowym. W pewnych sytuacjach duże, a w nielicznych przypadkach także bardzo duże lawiny mogą schodzić samoistnie.

Uwaga‼️ Zgodnie z zasadami obowiązującymi w Karkonoski Park Narodowy w okresie zimy należy poruszać się tylko po otwartych i otyczkowanych szlakach turystycznych.Poruszanie się wymaga dużego doświadczenia i umiejętności oraz posiadania bardzo dużej zdolności do oceny lokalnego zagrożenia lawinowego.Należy unikać stromych stoków, szczególnie wskazanych w komunikacie lawinowym, jako niekorzystnych pod względem wystawy lub wysokości. Konieczne jest zachowanie elementarnych środków bezpieczeństwa.

GOPR Karkonosze