7 Rowerowy Bieg Piastów z udziałem prawie tysiąca zawodników

0
1078

W ostatnich latach było na tych zawodach przenikliwie zimno, warunki utrudniał także deszcz. Tym razem aura była łaskawsza – kilkanaście stopni ciepła, momentami nawet pokazywało się słońce. Na trasie, biegnącej z Jakuszyc przez Orle pod Świeradów-Zdrój i z powrotem przez Wysoki Kamień i Zakręt Śmierci, nie brakowało niczego. Były szybkie zjazdy po asfalcie, bardzo trudne po kamieniach, podejścia, odcinki szutrowe, trawiaste i pełne błota. Z pierwszym fragmentem błotnistym zawodnicy zmierzyli się już na pierwszym kilometrze.

Wiele emocji budził także zjazd z Wysokiego Kamienia na Zakręt Śmierci na dystansie GIGA. Rowerzyści lepsi techniczni bardzo go chwalili, jako wymagający, ale znakomity i szybki,. Byli jednak i tacy, całkiem liczni, którzy oceniali go jako niezwykle trudny, więc dla bezpieczeństwa zsiadali z rowerów.

Wspaniale wyglądała walka o pierwsze miejsce wśród mężczyzn na dystansie GIGA, gdzie starli się dwaj rewelacyjni zawodnicy: Łukasz Szrubkowski i Sebastian Wolny. Oderwali się od rywali, a o tym, że lepszy okazał się Sebastian, zadecydowały ostatnie kilometry, w tym zjazdy za Wysokim Kamieniem. Na mecie triumfator promieniał ze szczęścia i przypomniał, że rok wcześniej wygrał Rowerowy Bieg Piastów na dystansie MEGA.

Wśród pań GIGA należało znowu do królowej jakuszyckich tras rowerowych Dominiki Niemiec. Wygrała ze sporą przewagą, ale nie bez emocji, bo kilka kilometrów przed metą złapała kapcia. Miała jednak tak dużą przewagę, że spokojnie dowiozła zwycięstwo do mety. Dominika wygrała Rowerowy Bieg Piastów po raz czwarty – drugi raz na dystansie GIGA. Dwukrotnie okazała się najlepsza także w MEGA.

Ponownie wygrała u nas także Alicja Marciniec – przed rokiem w GIGA, a tym razem – z dużą przewagą – w MEGA. Wśród mężczyzn na tym dystansie najlepszy czas uzyskał i okazał się zwycięzcą Maciej Skowron, a nieznacznie krócej jechali Ariel Kozłowski i Aleksander Piech. Na dystansie MINI z kolei oglądaliśmy fantastyczną rywalizację o pierwsze miejsce Michała Decewicza z Sergiuszem Wieczorkiewiczem oraz Adrianny Janiszewskiej z Natalią
Chorostkowską.

Oczywiście zwycięzcami są wszyscy, którzy zmierzyli się z trasą. Startowały całe rodziny, startowali seniorzy, których spotykamy na naszych trasach na nartach i bez nart o różnych porach roku. Bardzo nas cieszy, że udział wzięło wielu debiutantów. Serce rosło, gdy kibicowaliśmy w wyścigu dzieci o nazwie Rowerowa Przygoda.

Dzięki łaskawej pogodzie nikt nie wyjeżdżał szybko z Jakuszyc. Atrakcji nie brakowało: mobilna wystawa z okazji 60-lecia KGHM Polska Miedź, stoiska partnerów, dekoracje najlepszych, a na koniec podsumowanie Wielkiego Jakuszyckiego Szlema, czyli rywalizacji o trofeum dla tych, którzy w 2021 roku ukończyli zimowy Bieg Piastów (na biegówkach), Letni Bieg Piastów (bieg górski) i Rowerowy Bieg Piastów na najdłuższych dystansach. Dokonało tego 76 osób. Brawo!

Pełne wyniki znajdziecie tutaj .