Szklarska Poręba na piątkę z plusem!

0
1144

Koniec dobrego roku. Pomimo trudności w kolejnym pandemicznym roku, Szklarską Poręba ma powody do zadowolenia.

Tak, tak — dobrego roku. Chociaż warunki zewnętrzne nie rozpieszczają: drugi rok trwa pandemia, a wynikające zeń obostrzenia utrudniają pracę i uprawianie turystyki, podwyżki cen i postępująca inflacja, brak pracowników na runku pracy… A jednak dla Szklarskiej Poręby to nie jest najgorszy rok. Dla promocji miasta — wyjątkowo dobry. Zwłaszcza na wspomnianym tle.

Szklarską Porębę odwiedziło w mijających 12 miesięcy całkiem wielu turystów. Także miejską Informację Turystyczną — było to co najmniej kilkanaście tysięcy osób. I chociaż to mniej niż w latach ubiegłych, to wziąć pod uwagę należy reżim sanitarny i okresowe zamknięcia. Rozwinęły się za to alternatywne formy zapytań, np. poprzez Messengera. Wykorzystując zmniejszony ruch turystyczny podczas wiosennego zamknięcia, lokal informacji turystycznej przeszedł zmianę wystroju. Nie tylko wpłynęła pozytywnie na komfort pracowników, lecz przede wszystkim poprawiła znacząco obsługę gości. Odwiedzający IT turyści — stali bywalcy Szklarskiej Poręby — chwalą nową aranżację.

To jednak nie wszystkie nowości, które referat promocji przygotował dla gości miasta. Opracowane zostały nowe materiały informacyjne, w zupełnie nowej i atrakcyjnej formie, nowatorskie podejście do lubianych i sprawdzonych materiałów promocyjnych, jak choćby kalendarze, zestawy Magicznego Szlaku Ducha Gór, czy drobnych podarków także okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę.
Znaczny wkład pracy w te działania, największy od kilku lat, już przynosi owoce. Nie tylko turyści, ale i gestorzy turystyczni chwalą kierunek, w którym promocja miasta kierowana przez Agnieszkę Rozenek zmierza. Zadowolenie otoczenia jest najważniejsze, jednak nie tylko z tej strony płynie uznanie.

Zespół realizujący promocję Szklarskiej Poręby połechtały nagrody jakie miasto otrzymało na polu turystyki i promocji. Śmiało można powiedzieć, że w tym roku był wysyp nagród i wyróżnień. Wyliczankę zacząć wypada od nagrody wyrażonej symbolicznie najbardziej spektakularnie — KARKONOSZEM. Statuetka ze szkła artystycznego, przedstawiająca mityczną postać królującą w naszych górach, jest wielce pożądanym wyróżnieniem w subregionie karkonoskim. Przyznana przez Starostę Karkonoskiego w dziedzinie turystyki za najefektywniejszą promocję, jest symbolicznym ukoronowaniem ostatnich 12 miesięcy.
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze przyznało wyróżnienie turystów-kolarzy jako Gmina Przyjazna Rowerzystom. Dowodzi ono, że w istocie izersko-karkonoska rowerowa kraina dostrzegana jest przez szeroką rzeszę kręcących kółkami.
Doroczny ranking ORŁY TURYSTYKI 2021 zestawiający oceny klientów wyrażane przez Internet wykazał, że 8,6 na 10 możliwych opinii jest pozytywna. Dowodzi to, że Informacja Turystyczna w Szklarskiej porębie ma jeszcze margines do poprawy, lecz jest do niej solidna podstawa.
W Poznaniu, podczas uroczystego otwarcia targów Tour Salon 2021, nagrodzono najlepsze polskie produkty promujące turystykę. RÓŻĘ REGIONÓW 10. edycji konkursu organizowanego przez redakcję Wiadomości Turystycznych, przyznano Szklarskiej Porębie za projekt specjalny — „Magiczny Szlak Ducha Gór”. Była to jedna z 4 kategorii: folder, projekt specjalny, seria wydawnicza oraz aplikacja mobilna, do których łącznie zgłoszono 63 produkty.
Tę złotą serię wypada zamknąć wyróżnieniem dla Informacji Turystycznej w konkursie facebookowym „Bądź w zgodzie i blisko z ekologią”. Przyznane zostały punktom IT oraz lokalnym i regionalnym organizacjom turystycznym za pracę przyjazną środowisku naturalnemu i zgodną z postulatami zrównoważonego rozwoju. Nie tylko skrupulatnie są w niej segregowane odpady, zbierane od turystów baterie i zakrętki, czy oszczędzany papier, bo to w dzisiejszych czasach oczywistości. Podobnie jak proekologiczne oświetlenie, racjonalne ogrzewanie, używanie materiałów z tworzyw odnawialnych. Szklarskoporębską IT wyróżnia wykorzystywanie np. wody do podlewania (licznych) roślin w IT wodą z pobliskiego źródełka czy zachęcanie turystów do przemieszczania się pociągami, rowerami i na własnych nogach, zamiast autami.

Wszystkie wyróżnienia cieszą zespół referatu promocji miasta, ale przede wszystkim dają motywację do dalszej pracy.
“To nie tylko miłe, ale i niezwykle ważne, kiedy inni dostrzegają nasze starania. Trudne czasy wzmagają kreatywność i nowatorskie podejście do zadań. Nagrody za nie, utwierdzają w przekonaniu, że to, co robimy ma sens, jest potrzebne i docenianie, lecz zarazem jest wyrazem zaufania na przyszłość”, trzeźwo ocenia sukcesy Agnieszka Rozenek. “W mijającym roku mój zespół stanął przed bezprecedensowymi wyzwaniami. Skala problemów, z którymi przyszło nam się mierzyć oraz ich różnorodność wymagała pełnej mobilizacji. Jestem przekonana, że wiele rzeczy mogliśmy zrealizować lepiej, ale kończymy ten dziwny, pandemiczny rok z poczuciem satysfakcji wynikającej z nadzwyczajnego zaangażowania i dobrych efektów naszej pracy”, podsumowuje kierownik referatu.

Branżę turystyczną w dającej się przewidzieć przyszłości czeka jeszcze wiele trudnych chwil i mozolnej pracy. Promocja miasta turystycznego jest nawet w dobrych czasach podwójnie trudna. Z pewnością tak dowartościowany zespół spełni oczekiwania i podoła wyzwaniom, czego mieszkańcy i goście Szklarskiej Poręby z pewnością sobie życzą.

źródło: IT Szklarska Poręba, fot. Leszek Kosiorowski