Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum Karkonoskim

0
563

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa, Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza do udziału w szeregu wydarzeń kulturalnych. 

Piątek – Niedziela (9-11.09), godz. 10:00 – 17:00: “Dziedzictwo kulturowe. Tradycyjne techniki szklarskie w Karkonoszach”.

W dniach 9 – 11 września, w godzinach 10:00 – 17:00 odbędą się pokazy wytopu i formowania szkła przy piecu hutniczym w Laboratorium Szkła. Hutnicy i artyści szkła zaprezentują tradycyjne techniki szklarskie, które przybliżą gościom pokazów dziedzictwo kulturowe Karkonoszy.

Program:

9 września (piątek)
prof. Małgorzata Dajewska – tradycja i nowoczesność
10 września (sobota)
Natalia Dzidowska – pokaz formowania szkieł inspirowany formami Fritza Heckerta
11 września (niedziela)
Natalia Dzidowska – pokaz formowania szkieł inspirowany formami Fritza Heckerta

Hutmistrzowie:
Peter Glosik
Marta Kozikowska i Sławomir Kostecki
Huta Szkła i Browar NOVOSAD &SYN Harrachov
(przerwa w pokazach w godzinach 14:00 – 15:00)

Sobota (10.09.), godz. 10:00 – 11:15:  “Szlakiem im. Ericha Fuchsa”.
Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze oraz Karkonoska Agencja Rozwoju Regionalnego zapraszają do udziału w spotkaniu, które będzie poświęcone wybitnemu malarzowi, rysownikowi, pejzażyście, tworzącemu w Karkonoszach – Erichowi Fuchsowi.

O godzinie 10:00 uczestników spotkania przywita Dyrektor Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze – Julita Izabela Zaprucka oraz Katarzyna Matusik – reprezentująca Karkonoską Agencję Rozwoju Regionalnego S.A.

Następnie odbędą się wykłady:
10:15 – 10:45
„Erich Fuchs w zbiorach Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze”
Prowadząca: Anna Szczodrak, Kierownik Działu Sztuki Muzeum Karkonoskiego
10:45 – 11:15
“Dolnośląskie wspólnoty w procesie przemian minionych dekad”
Prowadzący: Henryk Dumin, Specjalista ds. Ochrony Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego

Niedziela (11.09.), godz. 12:00: “Schronisko, które przestało istnieć” – spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem
Serdecznie zapraszamy na spotkanie autorskie ze Sławkiem Gortychem, którego debiutancka książka pt. “Schronisko, które przestało istnieć” ukazała się 27 lipca.

Podczas spotkania porozmawiamy o burzliwej historii karkonoskich schronisk, o powodach, dla których je budowano, a także o najsłynniejszej karkonoskiej legendzie poświęconej Duchowi Gór. Uwagę poświęcimy też książce i tytułowemu Schronisku, które przestało istnieć – przez historię jego mieszkańców postaramy się przyjrzeć dziejom Niemców, Czechów i Polaków, których losy splotły się w Górach Olbrzymich w minionym wieku.
Sławek Gortych – pasjonat gór i wielodniowych wędrówek z plecakiem po karkonoskich bezdrożach, absolwent wydziału stomatologicznego Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Autor bloga „Zagubiony w Karkonoszach”, gdzie odkrywa przed czytelnikami tajemnice najsłynniejszych dolnośląskich gór.

Przy okazji spotkania będzie możliwość uzyskania pamiątkowej dedykacji od autora – książka będzie dostępna do kupienia w sklepiku muzealnym.

Opis powieści:
“Młody stomatolog Maksymilian Rajczakowski jedzie w Karkonosze, by odetchnąć od rodzinnych problemów. Nie jest świadomy tajemnic drzemiących w wojennej przeszłości gór. Czy znajdzie to, czego szuka? Właściciel nieczynnego schroniska Nad Śnieżnymi Kotłami ginie w nieszczęśliwym wypadku. Niedługo po tej tragedii na miejsce przybywa jego bratanek Maksymilian. Mężczyzna dowiaduje się, że przed śmiercią wuj z niejasnych przyczyn interesował się losami innego górskiego schroniska, które tuż po II wojnie światowej spłonęło w niewyjaśnionych okolicznościach. Gdy na jaw wychodzą kolejne fakty, Rajczakowski nabiera podejrzeń, że śmierć wuja nie była nieszczęśliwym zrządzeniem losu. Nieświadomy czyhającego zagrożenia podejmuje własne śledztwo. Wkrótce zaczyna otrzymywać pogróżki od kogoś, kto podaje się za Ducha Gór… Jeśli w porę nie rozwikła zagadki, znajdzie się w śmiertelnym niebezpieczeństwie.

“Schronisko, które przestało istnieć” otwiera serię powieści poświęconych Karkonoszom. To trzymające w napięciu i naznaczone rodzinnymi sekretami kryminały, a także gęsta od zagadek i legend wędrówka po zapomnianych szlakach przeszłości.”