W Karkonoszach naukowcy z Polskiej Akademii Nauk przeprowadzili interesujące badania. Pobierali oni rdzenie osadów z dna Małego Stawu. A mówiąc prościej poszukiwali śladów dawnych roślin, z czasów kiedy ustępował lodowiec.
Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo. Osady w Małym Stawie mają w niektórych miejscach około 10 metrów głębokości.
-Można tam znaleźć fragmenty DNA, szczątków roślin, nasion a także np. pyłki czy ślady pożarów. Nowoczesna technologia pozwala sprawdzić kod genetyczny znalezionych roślin a potem porównać go wystepującymi współcześnie w regionie- mówi Marek Dobrowolski z Karkonoskiego Parku Narodowego i dodaje, że na wyniki badań trzeba będzie poczekać dobrych kilka miesięcy.
Badania mogą okazać są ważne nie tylko dla botaników z PAN ale także wszystkich, którzy interesują się florą Karkonoszy. Mogą one rzucić światło na temat tego jak kiedyś wyglądały lasy na tym obszarze, czy i jakie występowały zmiany klimatu a także jak kształtowały się cykle klimatyczne i geologiczne.
Kolejne tego typu badania przeprowadzone mają zostać w Wielkim Stawie.
Naukowcy pracowali na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego w ramach projektu “Paleogenomika refugiów środkowoeuropejskich: dynamika flory arktyczno-alpejskiej w czasie i przestrzeni pomiędzy strefą polarną a umiarkowaną”. Badania są finansowane przez Narodowe Centrum Nauki.
fot. Karkonoski Park Narodowy
O Nas
W świecie zdominowanym przez ruchome obrazy, umiejętne opowiedzenie historii to klucz do sukcesu. Zrozumienie potrzeb widza, odpowiedni dobór medium oraz kreatywny proces produkcyjny pozwala nam osiągać zamierzone cele.