„Atelier Pod Śnieżką”

0
414

16 września Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze zaprasza na kolejną wystawę poplenerową  „Atelier Pod Śnieżką”.

Fotografie, które powstały podczas tegorocznego pleneru w Domu Śląskim Atelier pod Śnieżką U podnóża Śnieżki, na wysokości ok. 1400 m n.p.m., w okolicy obecnego schroniska „Dom Ślaski” i przy nieistniejącym już schronisku Obří bouda (dawniej Riesenbaude) istniały dwa atelier fotograficzne należące do Adolfa Hartmanna i Fritza Goebla.

Pierwsze atelier założył Adolf Hartmann w latach 90. XIX wieku i bez względu na pogodę fotografował w nim turystów na tle Śnieżki namalowanej na płótnie. Na początku XX wieku drugie atelier tuż obok otworzył Fritz Goebel, który z kolei fotografował turystów najczęściej na tle prawdziwej Śnieżki. Oba atelier działały do lat 40. XX wieku.

Fotografie turystów na tle Śnieżki wykonali po ponad osiemdziesięciu latach po zakończeniu funkcjonowania dawnych atelier, dokładnie w ich miejscu, zawodowi fotografowie z Polski i z Czech w ramach pleneru „Atelier pod Śnieżką” organizowanego przez Jeleniogórskie Centrum Kultury. Powstało ponad dwieście fotografii, na których utrwalono kilkaset osób – współczesnych wędrowców w Karkonoszach.