#BezKresniChallenge – oddaj krew i osocze

0
626

“Kto może, niech się przyłączy” – apelują organizatorzy tegorocznej edycji akcji #BezKresniChallenge. Zachęcają do oddawania krwi oraz osocza.

“Staramy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom, a jednym z tych oczekiwań jest permanentny brak osocza oraz krwi – tłumaczy Mariusz Gierus, p.o. dyrektora jeleniogórskiego pogotowia. – Dlatego apelujemy do wszystkich podmiotów, instytucji i firm, aby włączyli się do niej. Aby co tydzień we wtorek wypełnić stojącego tu busa osobami, które pojadą do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu, aby oddać osocze.”

Akcja ma charakter challenge’u. Zainaugurują go pracownicy jeleniogórskiego pogotowia, którzy za tydzień pojadą do Wałbrzycha. Później nominują kolejną z firm lub instytucji.

Do inicjatywy przyłączył się Caritas Diecezji Legnickiej, który udostępnił busa.

“Akcja jest bliska wartościom, które reprezentujemy. Poza tym, nasi podopieczni także tę chorobę przechodzili, dlatego wiemy jak ważne jest, aby przychodzić tym ludziom z pomocą” – mówi ksiądz Robert Serafin, dyrektor Caritas Diecezji Legnickiej.

“Regionalne centrum jest bardzo wdzięczne osobom, które oddają krew, ale i osobom, które promują oddawanie osocza – mówi Natalia Kozdrowiecka z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Wałbrzychu. – Osocze jest bardzo potrzebne, wspomaga osoby, które chorują na Covid-19. Osocze może oddać osoba pełnoletnia do 60 roku życia, lub do 65 roku życia za zgodą lekarza. W przypadku ozdrowieńców, musi minąć 14 dni od końca izolacji.”

Przypominamy jednocześnie, że co środę w godz. 9.00 – 13.00 prowadzona jest mobilna zbiórka krwi na jeleniogórskim ratuszu. Chętnych do oddawania życiodajnego płynu zapraszamy też do punktu krwiodawstwa, znajdującego się w jeleniogórskim szpitalu (ul. Ogińskiego 6). Czynny jest on w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki w godz. 7:30 – 12:00