Bike Adventure 2022. Zapisy ruszają 1 grudnia!

0
684

Cztery, jedyne w swoim rodzaju, dni – tak w skrócie można opisać tę karkonoską etapówkę, a w takim sformułowaniu mieści się przecież bardzo wiele. Bardzo wiele mieści się również w samym wyścigu, choć słowo „wyścig” to z kolei, w przypadku Bike Adventure, o wiele za mało.

Zapisy do udziału w Bike Adventure 2022 ruszają lada moment – 1 grudnia, a przyszłoroczna edycja wyścigu odbędzie w dniach 30.06 – 3.07.2022. Tym razem wystartujemy w czwartek, a do mety dojedziemy w niedzielę.

Dlaczego Bike Adventure?

O zaletach i specyfice etapówek MTB napisano i powiedziano już wiele. O Bike Adventure również, ale wydaje się, że jest to wyścig – z szeregu powodów – po prostu wyjątkowy i nie ma w tym stwierdzeniu ani krzty przesady.

Wszystko dzieje się w Szklarskiej Porębie – wymarzonej wakacyjnej górskiej destynacji. To tu rodziło się polskie kolarstwo górskie, to tu wciąż odbywają się największe i najbardziej prestiżowe zawody. Nie można w tym miejscu nie wspomnieć o Bike Maratonie, który również w Szklarskiej ma swój przystanek. Mało tego – terminy startów tak się układają, że bez trudu można sobie zorganizować kolarskie wakacje, startując i w BM, i w BA. Organizator jest ten sam – gwarancja jakości również.

Bike Adventure to dwa dni ścigania po Karkonoszach i dwa dni w Górach Izerskich. To odkrywanie nowych ścieżek i zapominanych leśnych dróg, po których, nader często, na rowerze nie jeździł jeszcze nikt. To rozległe panoramy, zalane słońcem górskie łąki, przepastne świerkowe bory, skaliste turnie, mroczne jary i szumiące karkonoskie potoki. To stare leśne drogi, ukryte w górach sztolnie, to widoki na Śnieżkę, Śnieżne Kotły i Szrenicę.

Bike Adventure to więcej niż wyścig

Co roku, na przełomie czerwca i lipca, międzynarodowy tłum zawodniczek i zawodników bierze we władanie Szklarską Porębę, wypełnia restauracje, hotele i centrum miejscowości. Przyjeżdżają tu regularnie reprezentanci ponad dwudziestu krajów! Okolice startu „żyją” od wczesnego ranka do późnego wieczora. Atmosferę wielkiego sportowego wydarzenia czuć już w przeddzień startu, kiedy otwiera się biuro zawodów, pojawiają się pierwsi zawodnicy, a organizatorzy kończą ostatnie przygotowania.

Potem baza wyścigu zamienia się w zasadzie w całodobowe centrum dowodzenia – zawsze ktoś tu jest, zawsze jest coś do załatwienia, kupienia, naprawienia.

Jest też zawsze kolarskie party, czyli wieczorna chwila zabawy i relaksu dla zawodników, są masaże i zabiegi fizjoterapeutów umożliwiające spędzenie kolejnego dnia na kolarskim siodełku.

Bike Adventure to kawał historii

Kiedyś, dawno temu, wyścig podróżował po Kotlinie Jeleniogórskiej, a kolejne etapy codziennie startowały z nowych miejsc. Kiedyś odbywał się w Cieplicach – Zdroju, a potem w Piechowicach. Jedna edycja odbyła się w Dusznikach – Zdroju. Wreszcie trafił pod Szrenicę i dziś trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce dla BA niż Szklarska Poręba. Startowali tu i wygrywali najlepsi polscy „górale”, ścigali się tam mocni zawodnicy spoza Polski.

Zarówno Ci najlepsi, jak i ci z końca stawki stworzyli wspólnie coś, co już przeszło do historii, ale jednocześnie stale jest aktualne – wyjątkową atmosferę, która każdego lata nagle się wraz z BA w Szklarskiej pojawia, a powoli się rozpływa, gnana wiatrem w stronę Karkonoszy. Również dla tych ulotnych, wykraczających daleko poza zwykły sport, chwil warto te kilka dni w Szklarskiej spędzić. Magia Karkonoszy i Gór Izerskich przyciąga wciąż, niezmiennie – zarówno tych, którzy zaliczyli Bike Adventure dziesięć lat temu, jak i tych, dla których będzie to debiut w etapówce.

“Przyjedź na cztery dni i wystartuj w Bike Adventure 2022. Wyciągniemy z tych gór i tras to czego potrzebujesz, a nawet więcej. Wyciśniemy z nich po prostu wszystko, przefiltrujemy esencję i podamy Ci na tacy coś, co niektórzy nazywają „czystym MTB””– pisze organizator.

Start zapisów: 1 grudnia 2021.
Termin wyścigu: 30 czerwca – 3 lipca 2022.